avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate teodora_tm

Activitate teodora_tm

Buna ziua,
Eu si sotul meu dorim sa cumparam apartamentul soacrei mele, care este in viata si apoi sa "intram" la programul Prima Casa. Problema este ca sotul meu mai are o sora si vrea sa o despagubeasca si pe ea (deci sa-i dea partea ei). Imi spuneti, va rog, cum se procedeaza in astfel de cazuri?
Multumesc!
Buna ziua,

Aceeasi problema o am si eu, numai ca intre mine si vecina de deasupra s-a lasat cu scandal si mi-a spus clar si raspicat ca ea nu vrea sa-si inchida balconul, ca nu o pot obliga sa faca treaba asta si ca nu ma pot baga cu forta in casa la ea.
Eu locuiesc la etajul 2 si in primavara asta mi-am renovat balconul, l-am inchis cu termopan, am pus streasina, am izolat tavanul cu polistiren de 5 cm si am astupat portiunea aceea de beton de la balconul vecinei care se macina din cauza ploilor, ninsorilor etc.
Tin sa precizez ca balconul se afla pe lateralul blocului si blocul dateaza din 1980.
Vecina are balconul deschis, doar grilajul acela de fier de jur-imprejur exista si, plus de asta, sunt si fisuri in placa de beton a balconului ei.
Am chemat un alpinist utilitar, a pus tabla pe portiunea unde ploua si ne-a spus ca este sigur ca nu vom mai avea probleme. Doar ca la o ploaie mai abundenta, iarasi s-a udat tavanul, se prelinge apa pe pereti, acum a inceput sa pice si tencuiala de pe perete.
L-am sunat de nenumarate ori pe alpinist sa vina sa vada ce mai e de facut, dar ne tot duce cu zaharelul, odata zice ca vine in cutare zi, alta data zice ca are mult de lucru si ca nu poate veni.
Sunt disperata, nu stiu ce e de facut in cazul asta, am investit o gramada de bani in balconul asta si acum se duce de rapa. De fiecare data cind ploua, ma apuca groaza.
Imi puteti da un sfat in legatura cu problema asta?
Va multumesc.