avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1905 soluții astăzi
Forum Activitate cl_03_mvd@yahoo.com

Activitate cl_03_mvd@yahoo.com

Este vorba de un contract de mana nu de unul notarial si cum se justifica in instanta ca el a facut o parte din munca si restul nu ? , care ar fi procedura ?, multumesc
Buna ziua ! Cam acum 2 luni de zile m am apucat sa renovel apartamentu.Am cautat pe olx prin ziare echipe , diintre care am selectatat una s au apucat de treaba si dupa 2 saptamani cand Le am dat prima transa de bani dupa ce au curatat niste pereti si au tras glet au si plecat. Nu am apucat sa fac nimic cu eu la mana. Am cautat alta echipa , a venit un dom meserias a vazut si la cate se lauda ca ar fi cel.mai bun si ca el ma ajuta sa termin apartamentu. Am facut un contract de mana i am dat un avans si 2 transe de bani incercand sa respect contractul din ounct de vedere financiar dar din punct de vedere al stagiului lucrari
El nu sa tinut de cuvant. Mai sunt cateva zile si deja se apropiere termen ul de 1 decembrie si baia , dormitoru mare nici nu sa apucat de ele plus ca in sufragerie a pus parchetul in ultimu hal numai si au batut joc de materiale . Cand ii spuneam sa se grabesca spunea ca are timp .la fiecare transa de bani l am pus sa semneze pe un contract facut de mana cu stadium lucrari dar neinregistrat dinpacate .ultima transa de bani a fost sambata dar trebuia sa imi tetmine la gata sufrageria bucataria dormitoru mic si debaraua
Dar mai este foarte mult de lucru la ele. ieri venit cu sotia de la lucru am con stata ca nu sa mai facut nimic sunandu l imi raspunde seara ca e acasa si ca azi a avut alta treaba . L am chemat si l am dat afara dar problema xa mi a stricat materiale si nici macar nu a facut de bani primiti. Ce pot face ? Am si atatsat la contract o copie de buletin a lui plus toate sumele date si semnat de el si de mine. Va multumesc .