avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut90m

Activitate Ionut90m

buna ziua! avem o problema si nu stim daca o putem rezolva in instanta... avem fata la o scola din Buzau in clasa a II-a. baiatul a terminat gradinita si l-am inscris la aceeasi scola. a fost respins pe motiv ca noi nu locuim in circumferinta scolii cu domiciliul dar sotia are viza de flotant peste drum de scoala. problema este ca nu s-au respectat criteriile de departajare deoarece au fost admisi copii cu viza de flotant dar neavand frati sau surori in scoala respectiva. am citit ca scoala are o copie dupa acea departajare a copiilor. acum nu stim ce trebuie facut si unde sa ne adresam. multumesc anticipat pentru raspunsuri
In martie 2015 am facut cererea pentru primirea alocatiei din Luxemburg. Acest dosar l-am facut la AJPIS BUZAU cu toate actele necesare atat din Romania cat si din Luxemburg de la locul de munca plus rezidenta. Eu incepand sa lucrez acolo de prin februarie 2014. In momentul cand am facut dosarul mi sa cerut banii inapoi din perioada de cand m-am angajat pana la facerea dosarului 02/2014-03/2015 undeva la 1500 lei pentru ca am prins cateva luni si cu acei 200 lei pe luna copilul avand sub 2 anisori. Si dupa acest 03/2015 mi sa oprit alocatia in Romania spunandu-mi ca voi primi suma integrala din Lucemburg. De atunci tot merg la ei la cateva luni si imi spun ca asteapta raspuns si nu au cum sa imi dea banii. Eu in 2016 am revenit in tara si de atunci primesc alocatia dar cu banii din acea perioada ce pot face si cui ma pot adresa.
La AJPIS BUZAU am tot mers si sunt tratat incontinuu cu o raceala de nedeacris. Mai nou mi sa spus sa merg personal in Luxemburg si sa aduc o dovada de acolo precum ca nu am primit alocatie de la ei. Mi se pare total absurd.
Nu e vorba doar de bani aici ci si de incompetenta unor angajati ai unei institutii de stat. Multumesc anticipat