avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate Adri.Ana

Activitate Adri.Ana

Buna!
In certificatul meu de nastere tatal este trecut cu o litera gresita.
Am fost la Starea Civila, acolo cu certificatul meu de nastere am luat nr. de la Hotarerea judecatoreasca. Cu acel nr. am depus o cerere in Tribunal la Registratura si nu am gasit dosarul corect (era al altei persoane) pentru ca si acest nr. de Hotarare a fost "gresit".
Buna ziua!

As avea nevoie de cateva lamuriri.

Se considera urmatoarea situatie:
Tatal meu a fost casatorit de 2 ori, eu fiind copilul (singurul) din prima casatorie. Din a 2-a casatorie au rezultat 2 copii: o sora si un frate dupa tata.
In certificatul meu de nastere a fost "gresita" o litera a numelui de familie.
Tatal meu mi-a platit pensie alimentara, asa ca am mers sa verific in registre, ca sa pot dovedi adevaratul nume si sa il schimb in certificatul de nastere. Problema e ca si o cifra din numarul registrului a fost modificat, asa ca mi-a fost imposibil sa il gasesc.
Chiar daca am fost in relatii bune cat timp a fost in viata, tatal meu a refuzat sa ma ajute in a-mi schimba numele in certificatul de nastere. El a decedat de curand iar cei doi frati ai mei (din a 2-a casatorie a tatalui) sunt dispusi sa dezbata mostenirea impreuna cu mine.

Nelamuririle mele sunt: Avand in vedere situatia descrisa mai sus, va fi certificatul meu de nastere schimbat in fata notarului, atunci cand vom dezbate mostenirea? Sau va trebui sa mergem la un jurist, cu 2 martori (fratii mei) ca sa imi fie schimbat certificatul? Care ar fi procedeele prin care mi-as putea schimba certificatul de nastere cu numele corect?

Va multumesc!
Buna ziua,
Am in proprietate 2 apartamente. Eu, sotul si copii avem trecut in C.I. domiciliul la prima locuinta, dar locuim (si vom locui inca cativa ani) in cea de-a doua locuinta.
Cum pot face dovada ca noi avem resdinta in alta parte decat domiciliul din C.I.?
Mentionez ca unul dintre copii e minor (16 ani) iar celalalt este major (24 ani).

Multumesc!