avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1345 soluții astăzi
Forum Activitate Adryan Preda

Activitate Adryan Preda

Salut, azi tocmai m-am trezit cu o citatie in care sunt informat ca a fost aprobata executarea silita ptr neplata unui credit bancar. N-am fost instiintat pana acu ca banca m-ar fii dat in judecata. Creditul e din 2006, am platit 4 ani zi la zi iar dupa 4 ani banca s-a gandit sa imi mareasca rata de la 77 lei la 83 lei. Avand rata fixa am cerut explicati la banca cat si la relatii cu clienti. Am primit acelasi raspuns “inflatia e de vina” ceea ce nu mi s-a parut legal si neajung la nici o rezolvare cu banca am aruncat si eu vina pe inflatie si n-am mai platit. La cateva luni am fost contactat de un birou de avocatura reprezentand banca si dorind sa ajungem la o inselegere. Le-am explicat ca daca banca imi da o explicatie de ce treb sa platesc mai mult o sa platesc fara nici o problema. Domni mi-au zis ca o sa ne vedem in tribunal. Deabia asteptam asta poate acolo primeam lamuriri, dar n-a fost asa dupa 7 ani ma trezesc executat silit. Nu e problema am platit suma cu tot cu cheltuieli, intrebarea e : am vreo sansa sa dau banca in judecata?