avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate sodoraz

Activitate sodoraz

Buna ziua,

In data de 25.05.2018, trenul Softrans din Constanta inspre Bucuresti Nord a fost anulat ( am fost anuntat de aceasta anulare, cu aproximativ 2 ore inaintea orei de plecare ). Din cauza aceste anulari, am pierdut legatura cu un tren CFR, cu care as fi continuat calatoria din Bucresti spre Brasov.

In acest moment doresc sa recuperez contravaloarea ambelor bilete, insa nu stiu cine ar trebui sa ma despagubeasca. Softrans imi va restitui banii pentru biletele lor, insa cand i-am intrebat despre biletele CFR, au ridicat din umeri si au spus ca trebuie sa ma adresez CFR.

Puteti sa-mi spunei daca Softrans este cumva obligat sa ma despagubeasca pentru ambele bilete? Daca nu, am dreptul sa cer restituirea banilor de la CFR, avand in vedere ca intarzierea nu este din vina mea?
Multumesc.

Cu stima,
Razvan Sodoleanu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspunsuri. Am telefon mobil, insa e platit de firma, si are numerele scurte blocate. Nu as vrea sa tin doua telefoane cu mine doar pentru a putea plati parcarea. Am sesizat primaria, insa am primit un raspuns ca parcarile sunt administrate de o firma privata si mi-au inaintat catre ei sesizarea.
Buna ziua,

Dupa cum spune si titlul as vrea sa stiu daca pot fi amendat pe baza unei legi, sau a unei hotarari de consiliu local, pe care nu o pot respecta din motive obiective.
Concret este vorba despre amenzi pentru neplata parcarii in centrul orasului Constanta. Aceste parcari sunt taxate, insa singurul mod de plata este prin SMS. Daca nu detin un telefon mobil, nu pot plati taxa de parcare. Politia locala patruleaza constant zona, si aplica amenzi pentru neplata.
Poti fi atacate aceste amenzi, in cazul in care cei care au dat hotararea nu se asigura ca aceasta poate fi respectata?

Multumesc,
Razvan