avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate nik73

Activitate nik73

Aveti dreptate . Nu v-am relatat exact problema.

Acel spatiu de depozitare a avut de la inceput aceasta destinatie si este trecut in actul de vanzare astfel : Spatiu depozitare U24 situat la mansarda 2 al blocului ,compus din incaperea 1-spatiu de depozitare , avand suprafata totala de 29.67 mp inscris in cartea funciara nr ....

Din aceasta cauza v-am intrebat daca aceasta suprafata trebuia diminuata la cheltuieli deoarece o parte din acest spatiu este impropriu chiar si pentru depozitare. De aici si intrebarea daca este in lege, trecuta o anumita inaltime a incaperii de la care se calculeaza suprafata sau asta se refera doar la spatiul de locuit si nu la cele de depozitare.
Va multumesc inca o data !!!
Buna ziua

revin cu clarificari in urma raspunsului dumneavoastra.

suprafata utila a apartamentului este de 109,29 mp. in subsol mai detin o boxa avand suprafata de 9.27 mp si un loc de parcare avand suprafata de 19,46 mp . Spatiul de depozitare de care v-am relatat este in mansarda 2 a blocului si are suprafata de 29,67 mp. In total sant 167.69 mp.
Cheltuielile la asociatie pe care le platesc pentru suprafata de mai sus ( 167.69 mp ) apar la apa meteorica si cheltuieli administrative.

Sant de acord sa platesc aceste sume dar nu sant lamurit de ce suprafata spatiului de depozitare de 29.67 mp a fost calculat pana unde capriorii intersecteaza suprafata pardoselii. 26.67 mp este proiectia orizontala a zonei de acoperis. Cred ca normal ar fi ca suprafata trecuta in tabelul cu cheltuieli la asociatie ( ma refer doar la spatiul de depozitare ) sa fie mai mica ,respectiv sa se calculeze pana in zona unde inaltimea utila a spatiului sa fie de macar 1.5 m inaltime.

va multumesc de promptitudinea cu care ati dat raspunsul la intrebarea mea.
Buna ziua !
In blocul in care locuiesc, am intabulat un spatiu de depozitare cu intrare din casa scarii si care este situat sub acoperisul inclinat al blocului . In sectiunea ,pe directia capriorilor inaltimea utila este 2.1 m ajungand in capatul opus la +/- 0.00 adica pardoseala finita a spatiului . ( sectiunea este un triunghi dreptunghic ) . Cheltuielile la asociatia de proprietari le platesc , considerant suprafata utila pana in acel punct unde capriorii se intalnesc cu suprafata pardoselii. Va intreb daca este corect asa, sau ea se calculeaza de la o anumita inaltime. Va multumesc anticipat si sper ca v.am relatat cat mai explicit situatia.