avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Activitate DorinelD

Activitate DorinelD

Contractul de inchiriere l-am incheiat cu,repet,ADMINISTRATORUL blocului in care inca ma aflu,in chirie. Dar,repet,de pe data de 9.07.2017 si pana in data de azi,nu mi s-a mai inmanat nici un duplicat al contractului de inchiriere.Am solicitat,acum 5 luniadministratorului ,ca vreau sa am acea copie a contractului,dansul dandu-mi un raspuns ca:"..pentru ce am nevoie. Imi trebuie la ceva?",iar eu i-am raspuns ca sa-l am si eu.Si de atunci nu am vazut nici un fel de contract reinnoit de la dansul,ceea ce m-a pus cu semne de intrebare.Clauze nu a existat in contract,ma refer la acel contract expirat,ca la cel nou nu cred ca ar exista clauze,si nu am de unde sa stiu daca inca nu l-am primit de la dansul.In blocul care ma aflu,toti locatarii sunt in chirie si marea majoritate,sunt in aceeeasi situatie ca a mea (peste 40 de ap.).Am sa incep demersul de a verifica personal daca acest administrator este ok sau nu.
Buna ziua.Sunt in dubii in legatura cu administratorul blocului la care ii sunt chirias de peste doi ani,in ce sens:pe data de 9 iulie 2017,a expirat contractul de inchiriere(contract pe 1an ),intr-un apartament nedecomandat cu doua camere,nemai inmanand un alt contract nou de inchiriere in continuare,in locul celui vechi,iar dupa 5 luni,in loc de 150€ chiria/luna,am dat 50€ in plus fata de cat plateam pana acum,tot asa,fara sa ne inmaneze un contract de inchiriere.Mentionez ca toate platile lunare pe care s-au facut la administrator,s-a eliberat bon fiscal,dar contractul de inchiriere,ba.Ma poate sfatui cineva unde as putea verifica daca contractul/ele sunt inregistrate fiscal (sau ceva de genul),iar daca e in neregula,cum sa ii pot face reclamatie si unde? Va multumesc anticipat.
(imi cer scuze daca nu am scris in categoria care trebuie)