avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate mady_yo_dry

Activitate mady_yo_dry

Răspuns la discuția ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA
Am pus toate cartile din care am invatat/citit una peste alta si a iesit nici mai mult nici mai putin de 1 (un) METRU!!!!!!!
Eu le-as lua la mine, dar unde sa le pun? Intr-un sac poate ca Mos Craciun!!!!!!!!:)):)):))
Sa avem bafta de subiecte usoare!!!!
Răspuns la discuția ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA
Eu cred ca trebuie vorbit pe larg: notiune, clasificarea nulitatilor, cayuri de nulitate, mijloace de invocare a nulitatii, efectele nulitatii - eu asa am gasit in cartea dupa care invat

La aprecierea probelor ce credeti ca ar mai trebui scris? La mine in carte sunt doar cateva randuri........
Sunt in grupa 04, de la 9. Cine mai e in grupa aceasta?
Răspuns la discuția ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA
pt. cunoscatori: tribunalele specializate s-au infiintat sau nu?
La procedura civila, in cartea de Tabarca, vorbeste la competenta materiala de repartizarea cauzelor pe diferite instante, cu sublinierea ca multe cauze "vor fi solutionate de tribunal, curte de apel etc pana la infiintarea instantelor specializate"
Deci?:-/
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Sub se numeste INTRODUCEREA PLANGERII PREALABILE LA INSTANTA DE JUDECATA
Neagu il trateaza in "Drept procesual penal. Partea Speciala" DIN PERSPECTIVA ISTORICA
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Subscriu:((
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Pt. Lumi: institutia actiunilor directe - introducerea plangerii prealabile direct la instanta a fost abrogata.
Ar fi trebuit sa scoata sub. asta.......
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Ar trebui sa strangem bani inainte de examen si sa luam ceva la supraveghetori, ca sa fie indulgenti.
Anul trecut asa s-a procedat si au inchis ochii
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
De repetat m-am apucat de sambata (mi-am luat concediu toata luna:P). Mi-am impartit timpul ramas pe zile, alocandu-mi la fiecare materie un numar de zile,
Pana acum am repetat penalul, partea generala si acum sunt la partea speciala.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
De fiecare data cand am avut examene la materiiile respective:))
Si se pare ca multe lucruri s-au sters din memorie de atunci........

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Multumesc. Aveam nelamuriri in privinta actelor care trebuie depuse la dosar - respectiv daca trebuie depuse in unul sau in doua exemplare. In lege scrie ca in doua exemplare, iar pe site-ul Broului, intr-un singur exemplar, doar cererea in doua:( Ce sa mai inteleg?
Cat priveste proba orala, in fiecare an ameninta cu ea, dar nu s-a mai dat de ceva timp. Cel putin la Bucuresti, unde sunt sute de candidati, nu prea vad cum ar putea sa-i examineze pe toti in aceeasi zi..........