avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate vladtudor

Activitate vladtudor

Va multumesc pt raspunsul detaliat.

In situatia asta probabil ca nu imi ramane decat incerc sa recuperez de la ei banii dati.


-Vă rog să nu mai citați inutil. Apăsați pe Răspunde, mulțumesc-
raluk0207 a scris:

Nope. Iar nu merge. Nu puteti ipoteca un bun imobil printr-o declarație.
Totusi, vorbim despre un drept de proprietate.


Va multumesc pt raspuns. Ce garantie as putea pune in declaratia de imprumut?
Facem o declaratie notariala prin care sora si cumnatul recunosc ca primesc cu imprumut pe 5 ani suma de 30000€, cu gaj pe imobilul pe care ei sunt proprietari.
Va multumesc pt lamuriri!

Cred ca o sa fac un contract de imprumut cu sora si cumnatul meu, punand gaj pe imobilul cumparat si din banii mei. Daca la terminarea contractului ( probabil 5 ani) parintii nu se hotarasc sa imi faca un act pe casa lor, macar am garantia ca pot sa imi recuperez banii.
Raluca Balan a scris:

Orice pact asupra unei mosteniri viitoare este lovit de nulitate absolută, fiind interzis de lege.


Va multumesc pt raspuns!

Cum banii sunt deja dati si investiti de sora mea, ce act ma sfatuiti sa fac cu ea in situatia expusa?
gi-jane2 a scris:

parintii dvs au decedat sau traiesc ?


Parintii traiesc, insa deocamdata nu vor sa imi faca act pe casa lor.
Buna seara,
Sper ca cineva sa imi dea un sfat in legatura cu situatia mea. In urma cu cativa ani am dat surorii mele o suma de bani cu care si-a cumparat un imobil impreuna cu sotul ei. Nu am facut nici o hartie intre noi, totul ramanand la buna intelegere in sensul ca ea nu va emite pretentii la casa parinteasca. De comun acord ne-am hotarat ‘sa legalizam’ intelegerea insa nu stiu exact sub ce forma. O simpla declaratie la notar prin care recunoaste faptul ca a primit banii de la mine ar fi de ajuns? E nevoie de o garantie suplimentara?