avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate Placinta8

Activitate Placinta8

Nu cred ca am nevoie de aprobarea rudelor, fiind sotia defunctului-art. 17 din Lege, nu din Norme, imi rezerva dreptul de a dispune asupra inmormantarii, in absenta unui testament sa a unei dorinte a sotului decedat cu privire la locul de inhumare.E firesc sa ne ingrijim noi, familia lui, de mormant si de cele cuvenite, spirituale, evenual sa fiu inhumata langa el, in orasul in care am trait cu totii, nu in localitate straina.
Cum as putea sa mut sicriul cu sotul meu dintr-o comuna, in locul de veci din Bucuresti.
Am fost victimele unui accident rutier. Sotul meu a murit pe loc, la fel si mama mea . Rudele sotului l-au ingropat in comuna in care s-a stabilit soacra mea, fiindca nu am fost intrebata in spital care e dorinta mea, de sotie. S-a profitat si de faptul ca fratii mei au trebuit sa o ingroape pe mama, in alt oras si eru distrusi de intamplarea tragica.. Eu si fiul am scapat si am vrea sa il aducem pe " tati" mai aproape, sa ii aprindem lumanari in Bucuresti, unde ne-am stabilit de 20 de ani si unde lucram amandoi. In capitala a trait cel mai mult sotul si aici avem multi prieteni .Cand putem si care sunt pasii pt a-l muta la Bucuresti pe sotul meu, unde am concesionat loc de veci? Multumesc. Mentionez ca in prezent ar trebui sa fac 200 de Km de autostrada, cu masina,sa ii aprind lumanari sau sa ii duc flori, in conditiile in care abia am supravietuit unui accident de masina, am ramas cu niste probleme (a intrat in noi un sofer neatent) iar fiul meu,mai ales, a ramas cu o teama de a circula pe sosele, pe distante mari. Va rog, cum as putea sa decid eu acum locul inhumarii definitive. In acea comuna nu cunoastem pe nimeni in afara de soacra mea in varsta, dupa ce se stinge si ea,mormantul va fi parasit... Locul de veci nu apartinea familiei noastre, e al comunei sau al bisericii, nu stiu exact. Nici nu a fost dorinta sotului sa fie inhumat in satul in care nu a locuit vreodata...Sunt clipe cand simt nevoia sa merg la mormantul lui, sa plang greul vietii de acum, dar nu pot, ca e tare departe. Am vreo sansa sa il aduc cat mai repede legal, fireste? Sunt unica sotie si am un fiu minor.