Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doresc să-mi reînhumez soțul în București. În ce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doresc să-mi reînhumez soțul în București. În ce condiții pot face asta?

Cum as putea sa mut sicriul cu sotul meu dintr-o comuna, in locul de veci din Bucuresti.
Am fost victimele unui accident rutier. Sotul meu a murit pe loc, la fel si mama mea . Rudele sotului l-au ingropat in comuna in care s-a stabilit soacra mea, fiindca nu am fost intrebata in spital care e dorinta mea, de sotie. S-a profitat si de faptul ca fratii mei au trebuit sa o ingroape pe mama, in alt oras si eru distrusi de intamplarea tragica.. Eu si fiul am scapat si am vrea sa il aducem pe " tati" mai aproape, sa ii aprindem lumanari in Bucuresti, unde ne-am stabilit de 20 de ani si unde lucram amandoi. In capitala a trait cel mai mult sotul si aici avem multi prieteni .Cand putem si care sunt pasii pt a-l muta la Bucuresti pe sotul meu, unde am concesionat loc de veci? Multumesc. Mentionez ca in prezent ar trebui sa fac 200 de Km de autostrada, cu masina,sa ii aprind lumanari sau sa ii duc flori, in conditiile in care abia am supravietuit unui accident de masina, am ramas cu niste probleme (a intrat in noi un sofer neatent) iar fiul meu,mai ales, a ramas cu o teama de a circula pe sosele, pe distante mari. Va rog, cum as putea sa decid eu acum locul inhumarii definitive. In acea comuna nu cunoastem pe nimeni in afara de soacra mea in varsta, dupa ce se stinge si ea,mormantul va fi parasit... Locul de veci nu apartinea familiei noastre, e al comunei sau al bisericii, nu stiu exact. Nici nu a fost dorinta sotului sa fie inhumat in satul in care nu a locuit vreodata...Sunt clipe cand simt nevoia sa merg la mormantul lui, sa plang greul vietii de acum, dar nu pot, ca e tare departe. Am vreo sansa sa il aduc cat mai repede legal, fireste? Sunt unica sotie si am un fiu minor.
Manuela Rășină, administrator
Exista procedura speciala pentru deshumare si reinhumare-prevazuta de disp Ordin nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei,publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 127 din 21 februarie 2014
Initial trebuie sa ajungeti la acord cu intreaga familie pentru deshumare,avand in vedere ca ex sotul este inmormantat in locul de veci al rudelor acestuia
Art. 90
(1)�Deshumarea persoanelor decedate se poate face numai dupa 7 ani de la data inhumarii.
(2)�In mod exceptional, deshumarea se poate face si inainte de expirarea termenului prevazut la alin. (1), dupa cum urmeaza:
a)�dupa implinirea termenului de un an de la data inhumarii si numai in perioada 1 noiembrie - 31 martie, pe baza avizului sanitar eliberat de catre directiile de sanatate publica teritoriale, in scopul reinhumarii persoanei decedate in alt loc de inhumare;
b)�indiferent de data cand a avut loc inhumarea, pe baza dispozitiei date, potrivit legii, de procuratura sau de instantele judecatoresti.

Art. 91
Deshumarea osemintelor persoanelor decedate in urma cu pana la 7 ani, precum si reinhumarea lor se pot face in tot timpul anului pe baza avizului sanitar pentru deshumare/transport si reinhumare (anexa�nr. 3), eliberat de catre directia de sanatate publica teritoriala.

Art. 92
Deshumarile si reinhumarile se fac de catre administratiile cimitirelor, in prezenta familiei persoanei decedate sau a unui reprezentant al acesteia si a administratorului cimitirului, cu respectarea normelor sanitaro-antiepidemice.
Art. 93
Transportul persoanelor decedate in vederea inhumarii in aceeasi sau in alta localitate se face numai cu vehicule mortuare, special amenajate, cu respectarea normelor sanitare in vigoare.

Deshumarea se poate realiza si inainte de decaderea termenui de 7 ani-cu respectarea anumitor dispozitii
Dv sunteti concesionar al locului din Bucuresti si trebuie sa parcurgeti procedura de completare formular tip prin care solicită eliberarea adeverinței de deshumare.
Pe formularul completat, administratorul cimitirului unde se afla locul, va întocmi un referat de verificare a locului în teren, va mentiona numele decedatului, data înhumarii, iar casierul va realiza un referat privind achitarea tarifelor anuale de întretinere;
Autorizatiile se elibereaza în termen de 10 zile calendaristice de la data depunerii
Cererea va fi însoţită de următoarele documente:
-actul de concesiune al locului (original si copie);
-certificatul de deces in copie al defunctului a caror oseminte se doresc a fi deshumate ;
-actul de identitate al concesionarului: BI/CI/pasaport (original si copie);
Nu cred ca am nevoie de aprobarea rudelor, fiind sotia defunctului-art. 17 din Lege, nu din Norme, imi rezerva dreptul de a dispune asupra inmormantarii, in absenta unui testament sa a unei dorinte a sotului decedat cu privire la locul de inhumare.E firesc sa ne ingrijim noi, familia lui, de mormant si de cele cuvenite, spirituale, evenual sa fiu inhumata langa el, in orasul in care am trait cu totii, nu in localitate straina.
Nu cred ca am nevoie de aprobarea rudelor,

Va inselati amarnic
Omiteti aspectul esential ca dv intentionati reinhumarea ex sotului in Bucuresti,ceea ce implica initial deshumarea acestuia de la locul apartinand rudelor acestuia -rude care pot sau nu sa dea acordul
Deshumarea se poate realiza numai cu acordul titularului contractului de concesiune unde este actualmente inhumat defunctul
Reinhumarea defunctului dv sot reprezinta in faptt 2 etape succesive intial deshumarea din locul de veci detinut de catre rude si ulterior preluarea cadavrului si parcurgerea procedurii de reinhumare unde detineti dv loc de veci