avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exhumare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exhumare

Va rog sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie sa ii urmez pentru a muta osemintele sotului in alta localitate, adica in locul unde voi fi si eu inmormantata? Mentionez ca sunt 18 ani de la deces. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:30, 11 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru materializarea interesului dv trebuiesc intrunite cumulativ ,mai multe elemente
1-Cine este titularul locului unde este inmormantat sotul dv?
2-Cine este titularul locului unde intentionati sa il reinhumati pe sotul dv ?
3-Daca aveti acordul titularului locului de inhumare pentru deshumare respectiv inhumare,este necesar sa parcurgeti procedura de autorizare deshumare si inhumare,
Este necesar initial sa solicitati oficial administratiei cimitirului unde este inmormantat sotul sa dea autorizatie pentru deshumare
Concomitent trebuie sa desfasurati demersuri la administratia cimitirului unde intentionati reinhumarea osemintelor
Administratia cimitirului unde urmeaza sa faceti reinhumarea trebuie sa elibereze autorizatie transport oseminte cu vehicul special
Deshumarea se poate realiza numai in sezonul rece perioada noiembrie-martie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizare deshumare. Sofia Dan Sofia Dan Buna ziua as dori sa aflu cine da autorizatie de deshumare. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Loc de veci Parintele_75 Parintele_75 Buna seara, va rog sa-mi spuneti ce e de facut in speta urmatoare: bunicul meu a fost inmormantat in cavoul nepoatei sale, avand in vedere ca acesta a fost ... (vezi toată discuția)
Doresc să-mi reînhumez soțul în bucurești. În ce condiții pot face asta? Placinta8 Placinta8 Cum as putea sa mut sicriul cu sotul meu dintr-o comuna, in locul de veci din Bucuresti. Am fost victimele unui accident rutier. Sotul meu a murit pe loc, la ... (vezi toată discuția)