Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exhumare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exhumare

Va rog sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie sa ii urmez pentru a muta osemintele sotului in alta localitate, adica in locul unde voi fi si eu inmormantata? Mentionez ca sunt 18 ani de la deces. Multumesc!
Pentru materializarea interesului dv trebuiesc intrunite cumulativ ,mai multe elemente
1-Cine este titularul locului unde este inmormantat sotul dv?
2-Cine este titularul locului unde intentionati sa il reinhumati pe sotul dv ?
3-Daca aveti acordul titularului locului de inhumare pentru deshumare respectiv inhumare,este necesar sa parcurgeti procedura de autorizare deshumare si inhumare,
Este necesar initial sa solicitati oficial administratiei cimitirului unde este inmormantat sotul sa dea autorizatie pentru deshumare
Concomitent trebuie sa desfasurati demersuri la administratia cimitirului unde intentionati reinhumarea osemintelor
Administratia cimitirului unde urmeaza sa faceti reinhumarea trebuie sa elibereze autorizatie transport oseminte cu vehicul special
Deshumarea se poate realiza numai in sezonul rece perioada noiembrie-martie