Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci

Buna seara,

va rog sa-mi spuneti ce e de facut in speta urmatoare:
bunicul meu a fost inmormantat in cavoul nepoatei sale, avand in vedere ca acesta a fost tot timpul alaturi de familia ei...:P
Acum, dupa 11 ani ma someaza sa-l iau pe buniul de acolo pentru ca a donat cavoul cu cele 4 locuri de veci si donatarul are nevoie de acel loc de veci...
Ce ma sfatuiti sa fac si ce lege reglementeaza astfel de situatii? #-o
Va multumesc anticipat!
Daca intentionati sa pastrat ramasitele rudei dvs ,se impune sa demarati procedura de deshumare ,care necesita acordul administratiei cimitirului de unde se deshumeaza osemintele si unde urmeaza sa se inhumeze acestea
Pentru lamuriri suplimentare,parcurgeti legea nr 489/2006 privind cimitirele si serviciile funerare

[ link extern ]

Intrebarea este daca dupa ce a promis ca il primeste pe unchiul sau acolo pentru vecie acum poate sa ma oblige in mod legal sa-l dezhumez pe batra...

Multumesc mult!
Promisiunea facuta defunctului in momentul de fata nu mai are valoare,atata timp cat ruda titular a locului de veci ,a inteles sa doneze locul de veci
Avand in vedere actul de vointa al titularului dreptului de concesiune al locului de veci de a tranzactiona locul,se impune sa lamuriti daca noul proprietar accepta osemintele sau in caz de refuz ,va revine obligatia sa analizati posibilitatea deshumarii si reinhumarii in alta locatie
Nu puteti fi obligat sa deshumati defunctul mai ales daca nu aveti calitate asupra locului de veci
In schimb daca nu va implicati concret in solutionare,riscati ca noul proprietar sa opereze fie modificari la nivelul locului de veci,fie sa nu accepte alte oseminte
In mare am inteles, ideea era ca nu detin in acest moment fonduri pentru achizitionarea unui nou loc de veci pentru a stamuta osemintele si nu stiu daca exista vreo posibilitate ca noul propietar sa le dezhumeze fara sa stiu....
Ce poate face cu osemintele in cazul oin care eu nu raspund somatiei sale?
Va multumesc mult inca o data
Noul proprietar cu scopul executari de modificari la locul de veci poate deshuma osemintele,pe care poate ,fie sa solicite rudelor defunctilor sa le preia ,sau poate ,dupa eventuale reparatii /modificari ale locului de veci,sa reinhumeze osemintele
Atata timp cat osemintele nu apartin proprietarului locului de veci sau acesta nu accepta pastrarea sau reinhumarea acestora ,acesta nu poate fi obligat sa pastreze osemintele
Dvs in calitatea de ruda ale defunctilor inmormantati in acel loc,va revine obligatia sa analizati variantele favorabile dvs
Analizati posibilitatea implicarii administratiei cimitirului/preotului /directorului cimitirului care de regula ,in cimitir detin spatiu special amenajat pentru pastrat oseminte (osuar)
ynocentta, utilizator