Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare deshumare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare deshumare.

Buna ziua as dori sa aflu cine da autorizatie de deshumare.
Va multumesc!
Sofia Dan, utilizator
Cat timp a trecut de la decesul persoanei pe care intentionati sa o deshumati
Termenul de deshumare este conditionat inclusiv de locul unde este inmormantat in pamant dispozitia prevede 7 ani in caz ca este vorba de constructie funerara=cripta termenul poate sa fie majorat
Daca este vorba despre loc in pamant ,dupa 7 ani ,avizele sa acorda de catre administratia cimitirului unde este inhumat defunctul
Daca intentionati dehumarea cu mutarea osemnitelor trebuie sa obtineti acord de la cele 2 administartii de cimitir de unde se dezgroapa si unde urmeaza sa fie reinhumate osemintele
Se mai poate face deshumare si pana la 1 an ,numai in sezonul rece