avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare deshumare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare deshumare.

Buna ziua as dori sa aflu cine da autorizatie de deshumare.
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2018
Sofia Dan, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:30, 4 Aprilie 2018
Cat timp a trecut de la decesul persoanei pe care intentionati sa o deshumati
Termenul de deshumare este conditionat inclusiv de locul unde este inmormantat in pamant dispozitia prevede 7 ani in caz ca este vorba de constructie funerara=cripta termenul poate sa fie majorat
Daca este vorba despre loc in pamant ,dupa 7 ani ,avizele sa acorda de catre administratia cimitirului unde este inhumat defunctul
Daca intentionati dehumarea cu mutarea osemnitelor trebuie sa obtineti acord de la cele 2 administartii de cimitir de unde se dezgroapa si unde urmeaza sa fie reinhumate osemintele
Se mai poate face deshumare si pana la 1 an ,numai in sezonul rece

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exhumare aurora 13 aurora 13 Va rog sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie sa ii urmez pentru a muta osemintele sotului in alta localitate, adica in locul unde voi fi si eu ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa deshumez 2 morti dupa 12 ani si nu stiu cum se procedeaza matildavasilescu matildavasilescu As vrea sa stiu cum procedez pentru deshumarea a 2 rude dupa 12 ani deoarece tdoresc sa vand locul de veci. Sunt amandoi intr-un cavou cu 3 cripte, eu sunt ... (vezi toată discuția)
Intrebare referitoare la inmormantare cmf139 cmf139 Buna seara, Am o întrebare puțin mai ciudata zic eu... Am participat la o înmormântare unde soțul decedat a fost îngropat \\"deasupra\\" ... (vezi toată discuția)