Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deshumare/inhumare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deshumare/inhumare

buna ziua
as vrea sa stiu care sunt procedurile de urmat pentru a deshuma resturi pamantesti dintr-un cimitir si a le inhuma in alt cimitir
multumesc
In primul rand trebuie sa mergeti la cimitirul unde doriti sa inhumati osemintele. De aici vi se da o adeverinta ca detineti loc in acel cimitir, si o aprobare de inhumare. Cu aceasta adeverinta mergeti la cimitirul de unde doriti deshumarea(deshumarea nu se face mai devreme de 7 ani!) Aici se procedeaza la deshumare si vi se da o alta "hartie" pentru a putea transporta osemintele. Detalii privind acte si preturi le aflati la fiecare cimitir in parte, dar acesta este procedura.
doina_manuela a scris:

(deshumarea nu se face mai devreme de 7 ani!) .

Cu aprobarile necesare,legal se poate realiza si inainte de acest termen,functie de locul de inhumare,in pamant sau cripta beton
Deshumarea se poate face la un an si o zi dupa inhumare si NU in perioada de vara, conform regulilor/legilor Sanepid din Romania. Trebuie sa faceti o cerere in acest sens care poate fi depusa direct la Administratia Cimitirelor. Interesati-va la Administratia cimitirului in cauza.