Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deshumarea este obligatorie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deshumarea este obligatorie?

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Au trecut 7 ani de la inhumarea unei rude de-ale mele in Bucuresti, iar de inhumare/inmormantare s-a ocupat un prieten de familie. Locul inhumarii apartine prietenului, care, dupa 7 ani de la inhumare, solicita deshumarea pentru eliberarea locului, dar eu nu am unde sa ingrop osemintele si nici banii necesari tuturor operatiunilor. INTREBARI: Este obligatorie deshumarea? Pot obtine locul de veci (locul de veci NU ESTE PROPRIETATE, ci este cesionat)? Care este legea in care sunt prevazute reglementarile locurilor de veci?
Prietenul dvs este concesionarul locului de veci, desi concesiunea nu este drept de proprietate, prietenul detine locul in baza unui act de concesiune care ii confera drepturi. Daca au trecut 7 ani poate fi deshumat cel ce se odihneste in locul de veci, daca concesionarul are nevoie de loc. Mergeti la Administratia Cimitirelor si discutati acolo poate va gaseste o solutie.