avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate BSR1998

Activitate BSR1998

Răspuns la discuția Nerespectare indatoriri parinte
Eventual as putea lua un cod civil si sa extrag de acolo unele legi pe care sa le folosesc in instanta?
Dovezi... toata lumea din familie stie ce face, de 20 de ani. Vecinii stiu, cunostinte, etc. Se pot aduce martori ca dovada?
Dar de exemplu in cazul unui divort, nu prea am sanse de castig fara un avocat, nu?

Vreau sa precizez ca am 18 ani si sunt in clasa a 12-a.
Buna ziua!
"Tatal meu" nu isi face datoria deloc! Eu si mama mea platim toate cheltuielile in casa, ne intretinem si chiar si pe el. El este angajat si castiga in jur de 1800 lei(el tinand secret salariul, ca sa nu ne poata ajuta). Ideea este ca avem foarte multe de platit, impozit, intretinere, mancare, curent, orice cheltuiala este suportata de noi. Abonamentele la autobus, la TV, la telefon etc. Pe langa asta, ne face probleme zilnic. In fiecare zi bea foarte mult alcool, strica chestii in casa, tranteste usile, ne injura, etc. Nu ne permitem un avocat ca sa bage mama mea divortul si as vrea sa stiu care ar fi solutia pentru a-l obliga sa dea cativa bani in casa? De exemplu eu ar trebui sa-mi fac acum ochelari deoarece am probleme cu vederea si nu ne permitem, deoarece mama mea din salariul ei trebuie sa faca absolut tot. As putea sa-l dau in judecata fara a fi nevoie de costuri? Intr-un proces civil nu am nevoie de avocat, nu i asa? Sau care ar fi rezolvarea? Va rog sa nu-mi spuneti sa vorbesc cu el, pentru ca face asta de 20 de ani.
Va multumesc!