avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei.C.

Activitate Andrei.C.

Buna ziua,

Imi poate spune cineva ce se mai poate face daca am semnat (a existat o oarece presiune) o declaratie cum ca sunt de acord sa se construiasca pe terenul vecin celui detinut de mine (pe care am si casa) un service auto, cu conditia sa nu fie mai aproape de 2 m de gard?
Din pacate, am aflat ulterior despre Ordinul 119 din 4 febr.2014 care reglementeaza distanta de minimum 15 m intre un service auto si o locuinta.
Nu stiu inca daca persoanei respective i s-a emis autorizatia de construire. Am inteles ca Primaria nu ar trebui sa autorizeze constructia unui service auto atat de aproape de locuinte nici macar daca vecinii sunt de acord, pentru ca exista ordinul 119.
Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat sau vreo informatie?
Am putea sa cerem primariei anularea autorizatiei (daca aceasta a fost deja acordata) pe motiv ca nu se respecta distanta minima legala de 15 m? sau sa cerem sa nu i se acorde autorizatia (daca nu i s-a eliberat inca) din acelasi motiv de mai sus?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Ati rezolvat ceva in legatura cu problema descrisa mai sus?
Si noi suntem in aceeasi situatie. Din pacate, noua ne-a spus ca vrea sa construiasca un service auto si ne-a cerut acordul in scris. Ne-a grabit si atunci nu stiam de ordinul acesta. Am semnat doar eu, nu si sotia, care e co-proprietar. Am semnat ca sunt de acord sa construiasca service-ul daca hala va fi la 2 m de gardul cu noi. Intre timp, am aflat de ordinul 119 din 4 febr. 2014 care spune ca astfel de constructii se fac la minimum 15 m fara de locuinte.
Credeti ca mai putem face ceva sa impiedicam construirea service-ului? inca nu au inceput lucrarile. Nici macar nu stim daca i-a fost emisa autorizatia.
Din cate am inteles de la un avocat, nu ar trebui sa i se dea autorizatie de construire de service auto in apropierea locuintelor chiar daca proprietarii si-au dat acordul.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.