avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate sheeba

Activitate sheeba

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
hop-tzop.....ma alatur si eu voua. Sa avem putere de concentrare si determinare..restul se leaga pe parcurs. =D>;)
vreau si eu va rog materialele pe penal si pr.penala...pe rapid share materialul a fost sters..am intrat se pare cu intarziere.
email: Sublimsweetchild@yahoo.com
multumesc frumos!
nu-mi permit sa studiez la biblio... lucrez si mi-ar ocupa mult timp mersul pana acolo...
daca nu reusesc poate o sa ma ajuti cu niste xeroxuri dupa ele.., pretul nu ar fi o problema... sper insa sa le gasesc, oricum mai tinem legatura..sapt viitoare fac o pauza si de pe 1 ii dau bataie..timp in care voi cauta prin anticariate:stunned:
Executron a scris:

Mie mi-e imposibil sa tocesc din Neagu sau din Codul de pr pen explicat al lui Volonciu, ci am nevoie sa inteleg cum s-au nascut institutiile, un istoric.

In tratatele din perioada comunista se punea accent pe aceste aspecte.

Spre exemplu caile extraordinare de atac in materie penala. Neagu imi arunca pur si simplu articolele si le comenteaza succint, fara legaturi.

In Volonciu din 1974 se prezinta f. pe larg care a fost scopul lor initial, de ce admiterea in principiu la revizuire presupune faza cercetarii de catre procuror :) s.a.

Cartile se gasesc destul de greu (eu le-am luat de la un anticariat din Maramures, prin colet) =D>

P.S. Pt Admitere INM August 2011 le voi studia mai bine :">=D>


Aoleu...taman din maramu...? pai si eu ce fac? sunt din Bucuresti? daca nu le gasesc ?? :((:sorry::((
:strong:Executron a scris:

sheeba a scris:

cum mie mi-a pus capac penalul si pr.penala ma apuc de invatat cu ele...grile multe si toceala..ca daca nu le retin din placere macar s-o fac ”din obligatie” :O:((


Imi permiti sa-ti recomand ceva? Si poate se poate aplica si altor colegi...

Va recomand cu caldura tratatele vechi ale lui Volonciu (1974 - Drept Procesual Penal General + Special) alaturi de Codul de procedura Penala explicat al lui Dongoroz - 1970 (2 volume).

Eu le-am luat de la anticariate si cel putin tratatul vechi al lui Volonciu e excelent pentru ca explica de unde au luat nastere institutiile actuale in codul de procedura penala, alaturi de faptul ca intelegi "cum era inainte" si cum e acuma... Putand face paralele.


Super , multumesc frumos. Asa e ideal...sa inteleg nu sa tocesc asa ca de maine voi cauta prin anticariate cartile indicate :strong: ms:kissing:
cum mie mi-a pus capac penalul si pr.penala ma apuc de invatat cu ele...grile multe si toceala..ca daca nu le retin din placere macar s-o fac ”din obligatie” :O:((
da, intra si mica reforma pentru ca e deja in vigoare . mult succes!
ch_a a scris:

.. azi am facut 62 de puncte, asa ca sunt si eu in grupa mare pentru august:) :yeah:


welcome! si esti pregatit/a pentru cursa cea mare ? cu ce-i dai bataie?
Eu ma inscriu la cursa din august. Spre surprinderea si rusinea mea subiectele au fost usoare...mai greu mi s-a parut la penal si pr.penala.... sau poate ca nu am fost eu pregatita si am luat f multe raspunsuri corecte cu doua variante..m-am complicat ciudat de mult..si am ezitat... tocmai din teama de a nu fi capcane.. Doar 50 de puncte de data asta si am invatat doar penalul , procedura penala si pr.civ la civil am mers din amintirile de acum 2 ani...am facut pauza mare ... dar se pare ca stau inca bine :)
Felicitari celor intrati si noi sa ne repunem pe picioare si sa trecem mai departe pe repetat