avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate toma.andrei90

Activitate toma.andrei90

Am fost la ANAF Sector 5, de care apartin. Acolo mi s-a spus ca nu au trimis inca deciziile, ca anul asta sigur nu ajung si ca nu se pune problema de amenda sau alte penalizari, intrucat eu mi-am facut datoria. O sa ii mai sun prin ianuarie sa vad care este situatia. Oricum, se pare ca cea mai buna solutie este sa mergi sa intrebi, situatia s-ar putea sa difere in functie de sector, oras etc. Multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua,
Sunt salariat, am un contract de drept de autor in Republica Moldova. Anul acesta (2017), am declarat veniturile pe anul trecut (2016) cu declaratia 201 privind veniturile realizate in strainatate.
Din ce am inteles, trebuia sa primesc o scrisoare/notificare de la ANAF in care ma instiintau cat am de platit. Unii colegi aflati in aceeasi situatie ca mine au primit, altii, inclusiv eu, nu am primit nimic.
1. Daca nu platesc impozitul pana la finalul anului, voi primi amenda? Care este data limita de plata pt a nu primi amenda? (sau dobanzi sau alte forme de penalizare)
2. Pot sa ma duc la ANAF si sa platesc impozitul dupa calculele mele? (cam complicat, pt ca am si niste prime care nu stiu cum se taxeaza). Cum stiu clar cat am de platit daca ei nu imi spun?
Multumesc.