avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate CID21

Activitate CID21

Buna ziua recent ne-am lovit de o situatie teribil de complicata(din punctul de vedere al autoritatilor romane) mai exact prefectura unui judet unde urma sa cerem transcrierea in registrele romanesti ale certificatului de nastere al fetitei noastre. Casatoria noastra a avut loc in luna februarie in UK, apoi a urmat nasterea copilului in luna aprilie a aceluiasi an in aceeasi tara. Pe certificatul de nastere al fetitei sotia este trecuta cu numele de fata, sotul cu numele de botez iar fetita a fost trecuta pe numele tatalui. Acum urmeaza problema(din punctul de vedere al autoritatilor romane). Intre timp, dupa nasterea fetitei am transcris certificatul de casatorie in registrele romanesti iar sotia a trecut la numele meu de familie al meu(al sotului), iar acum ne aflam in imposibilitatea de a inregistra certificatul de nastere al fetitei din cauza faptului ca sotia este trecuta pe certificatul fiicei cu numele ei de fata(cum este si normal pentru ca la data acea casatoria nu fusese transcrisa in registrele romanesti si nu aveam cum din punct de vedere legal in baza documentelor pe care le avea la acea vreme).Am incercat sa facem si o corectie a certificatului de casatorie din Uk insa nu este posibil doarece la data nasterii fetitei sotia nu avea nici un document eliberat in care sa ateste ca a trecut la numele de familie al sotului(in uk nu se specifica numele dupa casatorie al sotiei pe document, ea ramanand cu numele de fata pe document) Ce este de facut? Toate sursele ne spun ca avem dreptate si ca nu este nimic gresit din punct de vedere legal atata timp cat in baza certificatului de casatorie se specifica faptul ca sotia a dobandit numele meu. Astept un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc anticipat.