Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Inregistrare certificat de nastere copil UK
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Inregistrare certificat de nastere copil UK

Buna ziua recent ne-am lovit de o situatie teribil de complicata(din punctul de vedere al autoritatilor romane) mai exact prefectura unui judet unde urma sa cerem transcrierea in registrele romanesti ale certificatului de nastere al fetitei noastre. Casatoria noastra a avut loc in luna februarie in UK, apoi a urmat nasterea copilului in luna aprilie a aceluiasi an in aceeasi tara. Pe certificatul de nastere al fetitei sotia este trecuta cu numele de fata, sotul cu numele de botez iar fetita a fost trecuta pe numele tatalui. Acum urmeaza problema(din punctul de vedere al autoritatilor romane). Intre timp, dupa nasterea fetitei am transcris certificatul de casatorie in registrele romanesti iar sotia a trecut la numele meu de familie al meu(al sotului), iar acum ne aflam in imposibilitatea de a inregistra certificatul de nastere al fetitei din cauza faptului ca sotia este trecuta pe certificatul fiicei cu numele ei de fata(cum este si normal pentru ca la data acea casatoria nu fusese transcrisa in registrele romanesti si nu aveam cum din punct de vedere legal in baza documentelor pe care le avea la acea vreme).Am incercat sa facem si o corectie a certificatului de casatorie din Uk insa nu este posibil doarece la data nasterii fetitei sotia nu avea nici un document eliberat in care sa ateste ca a trecut la numele de familie al sotului(in uk nu se specifica numele dupa casatorie al sotiei pe document, ea ramanand cu numele de fata pe document) Ce este de facut? Toate sursele ne spun ca avem dreptate si ca nu este nimic gresit din punct de vedere legal atata timp cat in baza certificatului de casatorie se specifica faptul ca sotia a dobandit numele meu. Astept un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc anticipat.
CID21, utilizator
Sotia dvs. trebuia sa solicite schimbarea buletinului intrucat trecuse pe numele dvs. deci actul sau cu numele de fata era nul de drept. In Romania termenul de schimbare al buletinului este de 15 zile de la data casatoriei. Sotia nu mai putea sa foloseasca numele de fata din moment ce a renuntat la acesta de buna voie la data casatoriei. Actele incheiate ulterior casatoriei pe numele de fata sunt nule de drept. Cei de la starea civila au perfecta dreptate, certificatul de nastere nu este intocmit corect. Era bine daca la transcrierea certificatului de casatorie sotia declara ca ramane pe numele sau de fata. V-ati fi scutit de atata tevatura. V-a trebui sa va adresati autoritatilor engleze pentru a va rectifica actul de nastere al copilului in sensul de a o trece pe sotie cu numele dvs.(asta dupa ce sotia isi face buletinul pe noul nume) dupa care sa solicitati un nou certificat englez intocmit corect pe baza caruia sa solicitati certificatul romanesc(transcrierea). Cand ati incheiat casatorie nu ati declarat nimic aut. din UK cu privire la ce nume urmeaza sa purtati dupa incheierea casatoriei? Daca aveti la dosar declaratia va puteti folosi de aceasta. Repet, sotia avea obligatia sa-si schimbe actul de identitate in 15 zile de la casatorie. La transcriere aveati termenul de 6 luni, dar la actul de identitate aveati 15 zile. Sa ne scrieti cum ati rezolvat cu aut. engleze. Sigur mai sunt si altii in aceeasi situatie.
Justitiarul711, utilizator
Cum ati rezolvat

CID21 a scris:

Buna ziua recent ne-am lovit de o situatie teribil de complicata(din punctul de vedere al autoritatilor romane) mai exact prefectura unui judet unde urma sa cerem transcrierea in registrele romanesti ale certificatului de nastere al fetitei noastre. Casatoria noastra a avut loc in luna februarie in UK, apoi a urmat nasterea copilului in luna aprilie a aceluiasi an in aceeasi tara. Pe certificatul de nastere al fetitei sotia este trecuta cu numele de fata, sotul cu numele de botez iar fetita a fost trecuta pe numele tatalui. Acum urmeaza problema(din punctul de vedere al autoritatilor romane). Intre timp, dupa nasterea fetitei am transcris certificatul de casatorie in registrele romanesti iar sotia a trecut la numele meu de familie al meu(al sotului), iar acum ne aflam in imposibilitatea de a inregistra certificatul de nastere al fetitei din cauza faptului ca sotia este trecuta pe certificatul fiicei cu numele ei de fata(cum este si normal pentru ca la data acea casatoria nu fusese transcrisa in registrele romanesti si nu aveam cum din punct de vedere legal in baza documentelor pe care le avea la acea vreme).Am incercat sa facem si o corectie a certificatului de casatorie din Uk insa nu este posibil doarece la data nasterii fetitei sotia nu avea nici un document eliberat in care sa ateste ca a trecut la numele de familie al sotului(in uk nu se specifica numele dupa casatorie al sotiei pe document, ea ramanand cu numele de fata pe document) Ce este de facut? Toate sursele ne spun ca avem dreptate si ca nu este nimic gresit din punct de vedere legal atata timp cat in baza certificatului de casatorie se specifica faptul ca sotia a dobandit numele meu. Astept un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc anticipat.