avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel-Mihai

Activitate Daniel-Mihai

Răspuns la discuția Concediu de odihna neplatit
Revin cu o intrebare care trebuia mentionata de la inceput: care este termenul limita de a cere plata pe concediul de odihna neefectuat? Neaparat inainte de de a fi demisionat sau se poate si dupa aceea?
Buna ziua,lucrez de 5 ani in cadrul unei firme de televiziune si internet ca operator.
De curand am instiintat directoarea firmei si contabila ,verbal,iar apoi in format electronic,dorinta mea de a demisiona,respectand durata de preaviz de 15 zile .
Mentionez ca de indata ce am trimis cererea de demisie cu preaviz,directoarea a avut grija ca viata mea sa devina un calvar: telefoane peste telefoane,verificari la orice pas,fortat sa lucrez inclusiv sambata iar programul de lucru a devenit "zi lumina",toti colegii mei au primit bonus de sarbatori iar eu nu, etc.
I-am explicat dorinta mea de a termina totul prieteneste dar mie nu mi se pare ca si dansa ar dori acest lucru!
Problema mea este: nu am avut niciodata concediu de odihna si nici nu mi s-a platit absolut nimic in toti acesti ani...ce pot face in situatia de fata?

Va multumesc pentru timpul rapit !
Daniel