avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate renata

Activitate renata

Răspuns la discuția importanta unui act dotal
Multumesc mult pt raspuns. Voi face exact cum m-ati sfatuit pt terenul de 15 ha pt care am gasit cererea bunicii. Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu celalat teren de 5 ha pt care nu am gasit nicio cerere depusa. Pot sa-l obtin in baza actului dotal? Ce demersuri pot sa fac?
Mii de multumiri pt ajutorul dv.
Răspuns la discuția importanta unui act dotal
D-na Romascanu va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la poblemele mele. Sunt convins ca sunteti f ocupata, de aceea va cer scuze pt insistenta. Mii de multumiri. Astept raspunsul dv.
Răspuns la discuția importanta unui act dotal
Va multumesc pt promptitudine. Cererea bunicii este la mine si are scris pe ea nr de inregistrare ce i s-a dat in 1991. Imi puteti explica exact care ar trebui sa fie pasii pe care sa-i fac pt a putea recupera terenul respectiv? Trebuie sa fac un dosar am inteles de la dv, dar scrieti-mi, va rog, ce trebuie sa contina dosarul. Apoi cu dosarul ma voi la la primaria din Simnic??? Ce ar urma dupa depunerea dosarului la primarie? Va trebui sa ajung si in instanta sau se va rezolva la nivelul primariei? Credeti ca va depinde de bunavointa primarului?
Pt celalalt teren de 5 ha al bunicii care este prins si el in actul dotal nu am gasit in actele bunicii vreo cerere de revendicare depusa de ea, dar un jurist m-a asigurat ca-l pot obtine si pe acela in baza actului dotal.
Astept un raspuns si un sfat de la dv cat mai curand.
Multe multumiri!
Va rog sa ma ajutati sa gasesc solutia optima in problema mea. Pe scurt ... sunt unic mostenitor al bunicii mele, care a decedat anul trecut. De la ea mi-a ramas un act dotal in care se specifica ca ea a detinut doua terenuri, unul de 5 ha, iar altul de 15 ha, dar si o casa cu terenul aferent de 2000 m2, casa in care eu locuiesc de 8 ani impreuna cu sotia si cei doi copii. Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez pt a recupera si cele doua terenuri prinse in actul dotal, cum pot sa dobandesc titlul de proprietate pt ele??? Pt terenul de 15 ha am o cerere depusa de bunica mea in 1991, pe legea 18, la primaria din Simnic, cum o pot folosi pt a obtine titlul de proprietate pt acest teren??? Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns!
Cu multa stima,