avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate 79Cristina

Activitate 79Cristina

Răspuns la discuția Ridicare ipoteca
Multumesc pentru raspuns, asa cum am zis la fiecare rata primesc dovada pe mail.
Buna ziua,

Am cumparat o casa cu un avans de 10000€ si am agreat cu vechiul proprietar sa platim diferenta direct catre el, in rate lunare de 500€. Pe suma ramasa de plata s-a pus ipoteca in favoarea vechiului proprietar. Va rog sa imi spuneti daca la finalul ratelor, pentru ridicarea ipotecii trebuie sa existe dovada de la banca cum ca ratele s-au platit prin banca sau daca vechiul proprietar poate intocmi o cerere de ridicare a ipotecii dupa ce s-a platit toata suma, direct in mana proprietarului, luna de luna, dovada fiind trimisa prin poze cu suma platita, pe mail - vechiul proprietar face poza si o trimite noului proprietar ; se specifica numarul ratei, suma platita si diferenta ramasa pana la stingerea datoriei.

Va multumesc!

Va multumesc!
Buna ziua,

De curand am primit o oferta de munca cu relocare in strainatate. Mentionez ca sunt divortata din 2010 si am o fiica de 15 ani, care mi-a fost incredintata spre crester si educare, cu dreptul tatalui la legaturi personale cu minora.
In urma neintelegerilor aparute intre fiica mea si tatal ei, legatura lor a fost intrerupta in urma cu 2 ani, la alegerea ei.
Tatal plateste o pensie alimentara sub 25% din minimul pe economie, prin posta.
As vrea sa stiu daca pot sa ies legal din tara impreuna cu fiica mea, fara o aprobare a tatalui, date fiind conditiile de mai sus, (cunoscandu-l, stiu ca o aprobarea din partea lui nu ar fi posibila)

Va multumesc