avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters452058

Activitate ContSters452058

sunt in Romania, cunosc persoana respectiva, ne-am cunoscut pe o retea de socializare, am comunicat mult timp si de cateva ori am iesit impreuna. Nu am dorit sa am o relatie cu el, si i-am zis ca nu-mi doresc, acest fapt l-a suparat, prima ce am auzit de la el era "te voi urmari peste tot ce faci si unde esti", dupa care isi cerea scuze, raspundeam la sunete si mesaje, dar continuam s-o tin pe a mea, ca nu doresc nimic cu el. Au urmat mesaje cu continut mult mai vulgar: injuraturi, amenintari, santaj, imi cere bani, ma acuza ca i-am furat telefon (pe care l-a pierdut cand era cu mine, dar fata de el am sunat de zeci de ori pe telefon lui). L-am blocat peste tot unde avea posibilitate sa-mi scrie sau sa ma sune. A scris prietenilor mei, parintilor (nu au reusit ei sa vada mesaje, l-am blocat imediat), si verisoarei mele minore ii dadea mesaje in care le zicea la toti ca o sa-mi para rau. nu stiu ce sa ma fac, si cum sa procedez in situatia asta. Un singur prieten imi cunoaste toata situatia asta.
Recent am fost amenintata prin mesaje cu moartea. Sunt in oras strain, nu am familie si nici prieteni acolo cu care as putea vorbi. Mi-e frica sa scriu la politie vreo plangere pe el, ca sa nu-l provoc si mai rau. Nu stiu cum sa procedez. Imi este frica sa nu isi realizeze planurile care le are. Ca proba detin mesaje ofensatoare, cu amenintari, injuraturi.