avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin Baciu

Activitate Constantin Baciu

Bună ziua, ma numesc Baciu Constantin, nascut la dara de 03.09.1958, sex M, incadrat in munca la data de 31.08.1983 pana in prezent si in prezent, cu vechime de 12 ani in grupa II de munca 100%, in prezent am 2 locuri de munca cu contracte pe durata nedeterminata. Inteleg ca pot iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare la 62 ani si 6 luni, in martie 2021. Intrebarea mea este: pot iesi la pensie doar dintr-un singur loc de munca, in cel de-al doilea loc sa imi continui activitatea, luand si pensie si salariu, pana la varsta de 65 ani? Mentionez ca ambele locuri de munca sunt in sectorul de stat. Multumesc.
Total stagiu de cotizare: 35 de ani la 1 septembrie 2018 (sunt angajat cu vechime neîntreruptă din 1 septembrie 1983), din care 12 ani in grupa a II-a; pe 3 septembrie împlinesc 60 de ani, deci rugămintea era sa imi spuneti anul si lună cand voi putea iesi la pensie anticipat fără penalizare. Va multumesc!
Cu tot respectul, nu mi-ati raspuns la intrebare: cand pot iesi la pensie fără să fiu penalizat, ținând cont că am 12 ani de grupa II (adica anul si luna). Va multumesc!
Sunt barbat, împlinesc 60 de ani pe 3 sept 2018, îndeplinesc stagiul complet de cotizare pe 1 sept 2018 (35 ani), am grupa a II-a de munca timp de 12 ani (8 ani intr-o unitate si 4 ani in alta unitate), am stagiul militar satisfacut (9 luni-termen redus) si sunt absolvent de politehnica la zi (5 ani). Va rog sa imi spuneti când pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. Dar cu penalizare (si cat este aceasta)? Va multumesc.