Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare

Bună ziua, ma numesc Baciu Constantin, nascut la dara de 03.09.1958, sex M, incadrat in munca la data de 31.08.1983 pana in prezent si in prezent, cu vechime de 12 ani in grupa II de munca 100%, in prezent am 2 locuri de munca cu contracte pe durata nedeterminata. Inteleg ca pot iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare la 62 ani si 6 luni, in martie 2021. Intrebarea mea este: pot iesi la pensie doar dintr-un singur loc de munca, in cel de-al doilea loc sa imi continui activitatea, luand si pensie si salariu, pana la varsta de 65 ani? Mentionez ca ambele locuri de munca sunt in sectorul de stat. Multumesc.
Da.
Fiind vorba despre pensie de limita de varsta, acesta se poate cumula cu orice alte venituri fara nicio limita.