Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Am si eu o intrebare o persoana care are 30 ani de munca din care 21 de ani grupa a II a de munca si varsta de 53 de ani poate iesi la pensie in baza legii 19? Daca da in ce categorii de pensie s-ar incadra ?
Trebuie sa ne dati mai multe detalii pentru a va putea da un raspuns cat mai exact ... data nasterii si sexul persoanei respective.

Daca este o persoana de sex feminim, in baza datelor pe care ni le-ati furnizat va pot spune ca va beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2016, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iulie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani si 6 luni.

Daca este de sex masculin, atunci va beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2021, respectiv la implinirea varstei de 65 ani. Nu poate beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu a realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege.
drakin a scris:

Am si eu o intrebare o persoana care are 30 ani de munca din care 21 de ani grupa a II a de munca si varsta de 53 de ani poate iesi la pensie in baza legii 19? Daca da in ce categorii de pensie s-ar incadra ?

Cei 21 de ani lucrati in grupa a II-a de munca reduc varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Reveniti cu data nasterii si precizarea daca este vorba despre o femeie sau un barbat.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic