Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Sunt nascut pe 23-01-1953
Am 36 ani vechime in munca, din care 31 ani si 8 luni, in grupa a II a de munca.
Cand pot iesi la pensie?
Cu cat se reduce exact varsta de pensionare la 31 ani si 8 luni in grupa a II a de munca?
petea, utilizator
Din datele furnizate , va pot spune ca puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Ianuarie 2011, respectiv la implinirea varstei de 58 ani.
petea a scris:

Sunt nascut pe 23-01-1953
Am 36 ani vechime in munca, din care 31 ani si 8 luni, in grupa a II a de munca.
Cand pot iesi la pensie?
Cu cat se reduce exact varsta de pensionare la 31 ani si 8 luni in grupa a II a de munca?

Reducerea varstei standard de pensionare pentru 31 ani si 8 luni lucrati in grupa a II-a de munca este de 7 ani, potrivit art. 42 din Legea nr. 19/2000.
Beneficiati si de o vechime in plus de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa a II-a anterior datei de 01.04.2001 (31 inmultit cu 3=93 de luni=7 ani si 9 luni).

Varsta astfel redusa nu poate fi mai mica de 55 de ani in cazul barbatilor (art. 42, alin. 2 din Legea nr. 19/2000). Cu alte cuvinte, puteati sa lucrati oricat in grupa, legea nu permite reducerea varstei de pensionare mai mult de 55 de ani.

In opinia mea, aveti si varsta standard de pensionare (redusa, desigur), aveti si stagiul complet de cotizare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.
La calculul stagiului de cotizare pentru acest tip de pensie sunt avute in vedere si stagiile asimilate (armata, facultatea).
Va sugerez sa luati carnetul de munca si sa faceti un drum pana la casa de pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea