Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie?

Data nasterii: 10 mai 1956
Vechime in munca 34 ani
Grupa a II-a de munca : 17 ani si 4 luni
Ce sanse am ca la anul ( 2011) cind voi implini 55 ani sa pot iesi la pensie in conditiile noii legi a pensiilor(proiect) ? ( anticipat sau anticipat partial).
Va multumesc.
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu mai 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu noiembrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 56 ani si 6 luni.

2. Dar, dupa cum stiti, in Parlament este in dezbatere o noua lege a pensiilor care se pare ca va intra in vigoare cu 01.01.2011.
3. Reveniti dupa ce aflati ca s-a publicat aceasta noua lege in M.O.
In conditiile noii Legi a pensiilor ce s-a promulgat , ce raspuns imi veti da la intrebarile referitor la iesirea la pensie?
Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 5 luni, puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si 5 luni. De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la 56 de ani si 11 luni, varsta standard de pensionare de 60 de ani si 5 luni fiind redusa cu 3 ani si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa II de munca.