avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare anticipata

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
o persoana este nascuta la data de 17 decembrie 1956 (femeie), are o vechime totala in munca de 34 ani din care 22 ani si 10 luni in grupa a II a de munca; intrebarile mele sunt:
- cand se poate pensiona anticipat, anticipat partial?
- cand se poate pensiona pentru limita de varsta?
va multumesc pentru intelegere.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:59, 9 Mai 2010
1. Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu decembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu decembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Asadar pensionarea pentru limita de varsta coincide cu cea anticipata partiala.
3. Reveniti in vara, dupa publicarea noii legi a pensiilor in M.O., sa vedem ce nouati sunt.
multumesc frumos pentru raspuns!
Am lucrat in grupa I de munca din anul 1973. Am iesit la pensie in anul 2003 la varsta de 50 de ani.La ce varsta mi se va calcula pensia de limita de varsta?
Reveniti cu urmatoarele date:
-categoria de pensie de care beneficiati;
-data nasterii.
Sunt nascut pe 06.03.1953,pensie 975 lei,dosar 101762 punctaj1,32997 valoare punct: 732.80.

Alte discuții în legătură

Pensie t_alina85 t_alina85 Buna ziua! Mama mea este nascuta pe 14 octombrie 1956, si a lucrat 34 de ani si 8 luni stagiu total de cotizare, din care 19 ani si 7 luni in grupa a II-a de ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare anticipata simona_popescu simona_popescu Buna ziua, Tatal meu este nascut in 7 dec 1950 (va implinii anul acesta varsta de 59 de ani) si are o vechime de 35 de ani. As dori sa stiu din ce luna are ... (vezi toată discuția)