avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna ziua! Mama mea este nascuta pe 14 octombrie 1956, si a lucrat 34 de ani si 8 luni stagiu total de cotizare, din care 19 ani si 7 luni in grupa a II-a de munca, 7 ani si 2 luni conditii deosebite, 3 ani si 1 luna conditii normale si 4 ani si 9 luni sporuri pentru gr. II. Va rog sa-mi spuneti daca se poate pensiona anticipat sau pentru limita de varsta si ce penalizari i se aplica, in functie de pensia care beneficiaza.
Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:52, 13 Mai 2010
t_alina85 a scris:
(...) si 4 ani si 9 luni sporuri pentru gr. II.

Mama dvs. a primit decizie de respingere de la casa de pensii intrucat nu indeplineste conditia referitoare la varsta standard de pensionare.

Ca date generale, o doamna nascuta in 1956 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15.

Intrucat a realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 30 de ani, poate beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand va implini 55 de ani.

Dar, inainte de a indeplini conditiile pentru anticipata partiala, le va indeplini pe cele referitoare la acordarea pensiei pentru limita de varsta, respectiv stagiul minim de cotizare si varsta standard redusa pentru activitatea lucrata in grupa II de munca si in conditii deosebite.

Reducerea varstei standard de pensionare este de 6 ani. Prin urmare, in octombrie anul acesta mama dvs. indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ma pot pensiona !?? stoica ionut 13 stoica ionut 13 Mama mea nascuta pe 13-04-1955 a lucrat 32 ani din care 23 ani si 6 luni grupa a II-a plus 3 ani ordonanta . La ce virsta se poate pensiona cu limita virsta ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie mara_mim mara_mim Mama mea este nascuta pe data de 17.10.1956 si are un stagiu de cotizatie de 21 ani,1 luni si 4 zile toti efectuati in grupa a II-a de munca.Pe langa acestia a ... (vezi toată discuția)