Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant?

Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, beneficiaza de pensie pt. limita de virsta la 60 ani si 6 luni (deci peste 5 ani si 6 luni - in martie 2017).

Ma intereseaza daca mama se poate pensiona anticipat, sau anticipat partial, incepand de cand (octombrie 2011?), si cu ce penalitati la calculul pensiei (0.75% pe luna pentru perioada ramasa pana la varsta de pensie).

Va multumesc!

Conform [ link extern ] :
-Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani. (nu se indeplineste, mama are doar 35 de ani vechime)
-Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani. (s-ar indeplini)
ContSters224470, utilizator
mare atentie...acel calcul este efectuat in baza legii 19/2000, abrogata de la 01.01.2011...in prezent, in vigoare este legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice...conform acestei legi, mama dvs se poate pensiona la limita de varsta in 2017 martie - la 60 ani si 6 luni, cu un stagiu complet de 30 ani si 6 luni.....se poate pensiona anticipat partial cu 5 ani mai devreme, deci in martie 2012.....cu penalizare de 0,75/luna de anticipare, pana la implinirea varstei standard de pensionare...
bogdan31, utilizator
ContSters224470 a scris:

Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, beneficiaza de pensie pt. limita de virsta la 60 ani si 6 luni (deci peste 5 ani si 6 luni - in martie 2017).

Ma intereseaza daca mama se poate pensiona anticipat, sau anticipat partial, incepand de cand (octombrie 2011?), si cu ce penalitati la calculul pensiei (0.75% pe luna pentru perioada ramasa pana la varsta de pensie).

Va multumesc!

Conform [ link extern ] :
-Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani. (nu se indeplineste, mama are doar 35 de ani vechime)
-Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Septembrie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani. (s-ar indeplini)

Conform calculului aceluiasi site dar pentru legea unitara a pensiilor mama dvs se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Martie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani si anticipatat dupa anul 2012 luna Martie la virsta de 55 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 6 luni fara reducerea pensiei.

1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.

2. Poate beneficia de:
- pensie pentru limta de varsta la 60 de ani si 6 luni = martie 2017;
- pensie anticipata la varsta de 55 de ani si 6 luni = martie 2012 = daca va are un stagiu efectiv de cotizare de 30 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 6 luni = martie 2012.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale va avea o diminuare a pensie de 0.75% pentru fiecare luna de anticipare adica in total o diminuare de 45% (o.75% x 60 luni).
- In martie 2017 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie de limita de varsta si se va elimina diminuarea de 45%.