avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Mama mea este nascuta pe data de 17.10.1956 si are un stagiu de cotizatie de 21 ani,1 luni si 4 zile toti efectuati in grupa a II-a de munca.Pe langa acestia a mai beneficiat de 3 ani ,11 luni si 20 zile concediu crestere copil si alte 9 luni de somaj toate inainte de 2001.Cand poate beneficia mama mea de pensie anticipata ,pensie anticipata partial sau la limita de varsta?Daca nu ce poate face?Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:37, 29 Iulie 2011
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 7 luni.
2. Pentru cei 21 de ani lucrati in gr.a II-a de munca se diminueaza varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
3. Asadar poate beneficia de pensie de limita de varsta la 56 de ani si 1 luna, adica in noiembrie 2012.
4. Ar fi putut beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 7 luni daca ar fi avut stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 7 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare anticipata / limita de varsta LaviniaGianinaCretu LaviniaGianinaCretu Buna ziua, Mama mea e nascuta in 18 decembrie 1956, lucreaza din 15 august 1978 pana in prezent, fiind cu studii superioare si are 11 ani si 3 luni de ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie buiavasi buiavasi buna dimineata1 as dori sa intreb in ce conditii se pot pensiona urmatoarele persoane; - femeie , nascuta in dec.1957 cu 31 ani stg.de cotizare - barbat, ... (vezi toată discuția)
Nascuta in octombrie 1956, cu o vechime de 34 ani in campul muncii din care 10 ani grupa a ii-a, pot iesi la pensie anticipat? Ioana.Gheorghe Ioana.Gheorghe Buna ziua! Daca am 34 de ani vechime in munca si varsta de 55 de ani ( in octombrie 2011), 10 ani de grupa a doua, pot beneficia de pensie anticipata? Va ... (vezi toată discuția)