Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare anticipata

Buna ziua!

Mama mea este nascuta in 05.11.1958 si s-a angajat in 06.05.1976. Iar din 1976 pana in 1992 a avut grupa II. Lucreaza si in prezent fara sa fi avut intreruperi. Nu stiu daca conteaza dar a fost o perioada de 9-10 luni in somaj.

As dori sa stiu care sunt posibilitatile de pensionare.
1. Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu noiembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu mai 2015, respectiv la implinirea varstei de 56 ani si 6 luni.

2. Dar sa vedem ce va spune si noua lege a pensiilor care se para ca se va aplica de la 01.01.2011.
3. Reveniti in a doua jumatate a anului acesta cand va aparea legea in M.O.
Multumesc!