avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare anticipata

Buna ziua!

Mama mea este nascuta in 05.11.1958 si s-a angajat in 06.05.1976. Iar din 1976 pana in 1992 a avut grupa II. Lucreaza si in prezent fara sa fi avut intreruperi. Nu stiu daca conteaza dar a fost o perioada de 9-10 luni in somaj.

As dori sa stiu care sunt posibilitatile de pensionare.
Cel mai recent răspuns: ANA2RO , utilizator 18:01, 23 Martie 2010
1. Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu noiembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu mai 2015, respectiv la implinirea varstei de 56 ani si 6 luni.

2. Dar sa vedem ce va spune si noua lege a pensiilor care se para ca se va aplica de la 01.01.2011.
3. Reveniti in a doua jumatate a anului acesta cand va aparea legea in M.O.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie? giusca valentina giusca valentina Data nasterii: 10 mai 1956 Vechime in munca 34 ani Grupa a II-a de munca : 17 ani si 4 luni Ce sanse am ca la anul ( 2011) cind voi implini 55 ani sa pot ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? luminita popa luminita popa am 54 de ani si 2 luni am lucrat 16 ani si 10 luni in gr ll si 16 ani si o luna in sistemul privat. La ce virsta ma pot pensiona chiar si anticipat? ... (vezi toată discuția)
Conditii pensionare kittybutnariu kittybutnariu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: cand se poate pensiona o femeie nascuta in data de 3.01.1956, care a muncit 36 ani si 6 luni, ... (vezi toată discuția)