Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

am 54 de ani si 2 luni am lucrat 16 ani si 10 luni in gr ll si 16 ani si o luna in sistemul privat. La ce virsta ma pot pensiona chiar si anticipat? multumesc. luminita
1. Am presupus ca v-ati nascut in septembrie 1956.
2. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu septembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu martie 2013, respectiv la implinirea varstei de 56 ani si 6 luni.
3. Stiti ca de la 01.01.2011 vom avea o noua lege a pensiilor asa ca sa vedem si ce spune ea, dupa ce va fi publicata in M.O.