Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta dupa pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta dupa pensie anticipata partiala

Buna ziua! Tatal meu primeste de cativa ani pensie anticipata partiala, in data de 09.04.2005 a implinit 62 de ani si i s-a spus ca nu poate cere penionarea pentru limita de varsta decat la anul. Din ce cauza? De ce nu poate cere la implinirea varstei? Multumesc.
Din cauza ca nu a implinit varsta.
Varsta de pensionare creste proportional pana in 2012- daca nu ma insel asupra anului- pana la 66 ani pentru barbati.
Cf Lg 19/2000 - Legea pensiilor, tatal Dvs are dreptul la pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 62 ani si 9 luni, adica la data de 09.01.2006.

***) Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati. Atingerea varstei standard de pensionare se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi (01.04.2001), prin cresterea varstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei si de la 62 de ani pentru barbati. ***

Ma numesc Nicolae Laurentia, nascuta in data de 26.07.1953, am lucrat 10 ani in conditii deosebite in munca in grupa II, din care imi ies 4 ani curati din aia 10. Am inceput serviciul de la etatea de 16 ani. Am lucrat de noapte din 1980 februarie pana in 2005 martie. Vreau sa stiu daca pot iesi anticipat si la cati ani, sau partial avand grupa a II-a de munca, ani extrasi 4 din cei 10 si luand in calcul ca am lucrat si de noapte? S-a mentionat in monitorul oficial din data de 27.03.2007 cu privire la pensia anticipata, partiala...as vrea sa stiu pana cand este valabila, ca sa ma pot incadra in ea. Si de cand de obicei intra in vigoare o lege si pana cand este valabila? Am dreptul sa ies anul asta la pensie la 54 de ani?
Rog un raspuns cat mai urgent. Va multumesc foarte mult!