Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pentru limita de varsta

Numele meu este , Plesea Constantin. M-am nascut pe 24 ianuarie 1950.
Am o vechime in munca de 36 de ani,dintre care, 16 ani , in grupa a doua de munca. Ma intereseaza, cand pot iesi la pensie la limita de varsta ;ma incadrez la varsta standard de 60 femeile si 65 barbatii sau 57ani femei si 62 barbati.
Va multumesc , anticipat
Cu stima ,Plesea

Puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;

- Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iulie 2011, respectiv la implinirea varstei de 61 ani si 6 luni.
plesea loredana a scris:
Am obtinut o adeverinta pentru grupa de munca de la o societate la care am lucrat cu ,..ani in urma
In aceasta adeverinta, scrie: < in perioada,.... avand functia de electrician la Sectia Intretinere, a fost incadrat in grupa a-II-a de munca, in procent de 80% conform Proces Verbal nr. 11050/16.09.1990. Temeiul Juridic al incadrarii in grupa a-II-a de munca , il reprezinta pct.3 Anexa 2 Ordinul 50/1990 MMSS republicat. Intrebarea mea este urmatoarea ; ce reprezinta acest procent de 80% si din ce se calculeaza? Eu doresc sa ies la pensie anticipat,am 60 ani, intrunesc conditiile, am 13 ani si 3 luni lucrati in grupa a-II-a de munca. Din limita standard de pensionare la limita de varsta de 65 de ani , pentru acesti 13 ani si 3 luni , lucrati in grupa a-II-a , de cati ani de reducere beneficiez eu, din totalul de 65 ani.
Va multumesc anticipat , cu stima,
Plesea Constantin

Interventie moderator: V-am postat mesajul in continuarea acestui topic, nu se poate discuta intr-un topic despre varsta standard, in altul despre stagii, in al treilea despre grupe de munca etc., iar intrebarea finala sa fie aceeasi: cand pot iesi la pensie.

Procentul de 80% semnifica faptul ca ati lucrat 20% din timpul de lucru in conditii normale (fosta grupa III de munca) iar 80% din timpul de lucru in grupa II de munca. Perioada de 13 ani si 3 luni se transforma in perioada lucrata 100% in grupa II de munca.

Ca sa va raspund la intrebare, lamuriti-ma ce este cu perioada de 16 ani din mesajul initial, lucrata tot in grupa II de munca. Ati lucrat doua perioade in grupa II de munca, una de 16 ani in procent 100% si una de 13 ani si 3 luni in procent de 80%?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea