Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie pentru limita de varsta

Am un angajat nascut in 15.01.1951. Are o vechime in munca de 40 ani si 4 luni si 30 ani si 7 luni de grupa a IIa de munca. Va rog frumos spuneti-mi cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta. multumesc anticipat.
1. Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa a II-a este de 7 ani.

2. Nu ati scris nimic despre stagiile asimilate (armata, facultatea), si acestea sunt avute in vedere la calculul pensiei pentru limita de varsta.

3. Avand in vedere ca anul acesta a implinit 58 de ani (varsta redusa de pensionare, conform perioadei lucrata in grupa a II-a de munca), putea sa-si depuna dosarul la casa de pensii pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta din ianuarie 2009.
Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Ianuarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 58 ani.