Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata sau pensie de invadilitate???
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata sau pensie de invadilitate???

Buna seara!ma numesc Raluca...si as dori,daca se poate,sa ma ajutati si pe mine intr-o problema...
Tatal meu,nascut la data de 24.09.1950 a fost operat in aprilie anult trecut la spitalul Fundeni de cancer la vezica...a inceput sa lucreze de la varsta de 22 ani(02.06.1972),are o vechime de 39 ani si 2 luni,iar in cadrul grupei a II-a are 24 ani,deci reducere de grupa 6 ani...va rog mult,imi puteti spune daca tatal meu poate iesi la pensie anticipat???sau la pensie de invadilitate???mentionez ca pana in prezent are 319 zile concediu medical...va multumesc anticipat!!!o seara buna-n continuare!!
Tatal dvs poate beneficia de :
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Septembrie 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Septembrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Martie 2010, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 6 luni.
Reducerea varstei standard de pensionare pentru 24 ani impliniti lucrati in grupa a II-a de munca este de 5 ani si 6 luni.
De pensie pentru limita de varsta poate beneficia din martie 2010, iar la stabilirea stagiului de cotizare pentru acest tip de pensie sunt avute in vedere si stagiile asimilate (armata, facultatea).
De pensie de invaliditate putea beneficia indiferent de stagiul realizat, avand in vedere boala de care sufera.
Multa sanatate tatalui dvs. si multa putere dvs. si familiei!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea