Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la ce varsta pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la ce varsta pot iesi la pensie?

Tatal meu este nascut pe 05 martie 1950. In cartea de munca apar urmatoarele informatii:
-> iunie 1969 - febr 1970, conditii normale de lucru (fara nici o grupa)
-> 15 febr 1970 - iunie 1971 , satisfacerea stgiului militar
-> iulie 1971 - ianuarie 1993, incadrat cu grupa a II
-> februarie 1993 - prezent , conditii normale de lucru (fara nici o grupa)

Tinand cont de aceste informatii, puteti sa-mi spuneti la ce varsta poate iesi la pensie de drept sau anticipat?
Din cele postate de dvs ar reiesi urmatoarele :
1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu Martie 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Pensie anticipata partiala incepand cu Martie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
3. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Martie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

Pentru un calcul cat mai exact , ar fi nevoie de datele concrete in ceea ce priveste aceste perioada (de exemplu, stagiu militar 15 febr 1970 - 30 iunie 1971 etc.)
Din cele postate de dvs ar reiesi urmatoarele :
1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu Martie 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
2. Pensie anticipata partiala incepand cu Martie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
3. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Martie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

Pentru un calcul cat mai exact , ar fi nevoie de datele concrete in ceea ce priveste aceste perioada (de exemplu, stagiu militar 15 febr 1970 - 30 iunie 1971 etc.)
lorik21 a scris:

Tatal meu este nascut pe 05 martie 1950. In cartea de munca apar urmatoarele informatii:
-> iunie 1969 - febr 1970, conditii normale de lucru (fara nici o grupa)
-> 15 febr 1970 - iunie 1971 , satisfacerea stgiului militar
-> iulie 1971 - ianuarie 1993, incadrat cu grupa a II
-> februarie 1993 - prezent , conditii normale de lucru (fara nici o grupa)
Tinand cont de aceste informatii, puteti sa-mi spuneti la ce varsta poate iesi la pensie de drept sau anticipat?

Tatal dvs. a lucrat in grupa II de munca 21 ani si aproximativ 6 luni, prin urmare va putea beneficia de pensie cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4,5 ani.
Prin urmare, va putea iesi la pensie pentru limita de varsta la 61 ani si 6 luni; conditia privitoare la stagiul complet de cotizare o indeplineste deja.
Tatal dvs. nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie anticipata, intrucat ar trebui sa aiba un stagiu realizat de cel putin 42 de ani.
Din data de 05.03.2010, tatal dvs. poate solicita si primi pensie anticipata partiala.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea