avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandravisoiu

Activitate Alexandravisoiu

Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Pe adeverință este trecuta data de 20.10 ca sfârșitul perioadei de lăuzie și nu 22.10. Mai pot remedia ceva daca dosarul a fost deja trimis sau sa mă aștept la un refuz? Mulțumesc!

IULIA NEDELCU a scris:

In data de 22.11.2017 se implinesc cele 42 de zile de lauzie. Chiar daca erati in medical, bebe s-a nascut pe 12.10, ceea ce inseamna ca sunt calculate corect zilele.

Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Chiar daca eu eram concediu medical pe data de 12 și respectiv 13.10? Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Daca ati nascut pe 12.10., concediul postnatal de 42 de zile se termina in data de 22.11.2017, inclusiv.

Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Pe 12.10 s a născut.

IULIA NEDELCU a scris:

Buna ziua,
Cand s-a nascut bebe? pe 14.10?


Buna ziua! Am născut în data de 12.10 prematur, in acea perioadă eram in concediu medical și deoarece nu mă așteptam la acest lucru nu am beneficiat de nici o zi de prenatal. Am intrat în concediu postnatal de pe data de 14.10 până la data de 16.02. întrebarea mea este că cei de la firma unde lucrez au completat pe adeverință faptul că cele 42 de zile de lăuzie se îndeplinesc la 20.11 ceea ce nu e corect calendaristic. Îmi puteți explica de ce au completat așa sau daca este vreo greșeală oare să mă aștept că nu voi primi indemnizația? Mulțumesc!
Când ar trebui sa depun actele pentru acordarea indemnizației de creștere copil daca am născut pe 12.10 prematur și nu am beneficiat de concediu prenatal. Menționez că nașterea a avut loc în perioada de concediu medical apoi concediul postnatal a început cu data de 16.10. mulțumesc!