avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Activitate Doina Enache

Activitate Doina Enache

Am mentionat ca am verificat acolo si apare ca nu sunt asigurata.
Casa de pensii din judetul meu sau de unde este sediul?
Buna ziua! Am si eu o problema si am cam obosit sa ascult in stanga si in dreapta de aceea va cer ajutorul.. Lucrez de aproximativ 8luni la locul actual de munca, am semnat contract dar nu am stampila pe el(nu stiu cat de important este) si de cateva luni mi-a dat prin cap sa intru pe cnas sa verific daca sunt asigurata si surpriza nu, nu sunt.. Am luat legatura cu sefa, aceasta garantandu-mi ca sunt angajata in regula, am cerut o adeverinta pentru medicul de familie si din nou surpriza nu, nu sunt asigurata.. Ce se intampla? Poate fi o eroare sau am semnat un contract fals? Cum aflu daca in aceste 8luni mi s-au platit toate darile catre stat? Iar daca nu ce ramane de facut?
pap a scris:

Eu știam ca in codul muncii scrie ca zilele de concediu se plătesc doar la încetarea contractului de munca, , nu stiu articolul trebuie cautat



~ Am demisionat in luna noiembrie, am stat si in preaviz..
Buna seara! In luna noiembrie am demisionat de la o firma de paza unde eram dispecera. Inainte de a demisiona mai aveam 14 zile CO, atunci mi s-a comunicat ca imi voi primi banii pe acele zile la ultimul salariu, astazi 05.01.2018 am primit ultimul salariu, dar surpriza nici macar 1 leut pt CO.. Am sunat un sef mai "micut" care m-a intrebat "Ai facut cerere?"....
In luna septembrie un alt coleg a demisionat, dar la el nu a fost nevoie de cerere... Intre timp s-a schimbat vreo lege legata de plata CO dupa demisie??
*Mentionez ca am sunat si la firma dar bineinteles ca nimeni nu a raspuns..