Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata după demisie a CO neefectuat. Trebuie făcută ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata după demisie a CO neefectuat. Trebuie făcută cerere sau firma este obligată să-l plătească?

Buna seara! In luna noiembrie am demisionat de la o firma de paza unde eram dispecera. Inainte de a demisiona mai aveam 14 zile CO, atunci mi s-a comunicat ca imi voi primi banii pe acele zile la ultimul salariu, astazi 05.01.2018 am primit ultimul salariu, dar surpriza nici macar 1 leut pt CO.. Am sunat un sef mai "micut" care m-a intrebat "Ai facut cerere?"....
In luna septembrie un alt coleg a demisionat, dar la el nu a fost nevoie de cerere... Intre timp s-a schimbat vreo lege legata de plata CO dupa demisie??
*Mentionez ca am sunat si la firma dar bineinteles ca nimeni nu a raspuns..
Manuela Rășină, administrator
Procedura prin care se solicita compensarea in bani a CO neefectuat trebuia sa fie reglementata lanivel de angajator intrucat in legislatie nu exista asa ceva.
In marea majoritate a situatilor, angajatorul faca asa ceva din oficiu , fara existenta unei cereri din partea salariatului.
Eu știam ca in codul muncii scrie ca zilele de concediu se plătesc doar la încetarea contractului de munca, , nu stiu articolul trebuie cautat
Multumesc frumos!
pap a scris:

Eu știam ca in codul muncii scrie ca zilele de concediu se plătesc doar la încetarea contractului de munca, , nu stiu articolul trebuie cautat

~ Am demisionat in luna noiembrie, am stat si in preaviz..
Este vorba despre art.146 alin.3 C.mun.