Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare concediu odihna in bani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare concediu odihna in bani

Buna ziua!
Conform Codului Muncii, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani doar la incetarea contractului de munca.
Dar daca acest CO nu s-a efectuat in ultimii 3 ani? Se pot compensa in bani zilele aferente acelui CO (3 ani cumulati)?
Multumesc frumos!
Da, se pot compensa in bani CO neefectuat in ultimii trei ani.
freeelis a scris:

Da, se pot compensa in bani CO neefectuat in ultimii trei ani.

Care este baza legala?
Art.146 alin.3 C.mun.
1. Din Codul muncii:

Art. 146
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

2. Da, dar tot numai la incetarea CIM.
Nu vad sa se fi sustinut altceva pana acum.