avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare concediu odihna in bani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare concediu odihna in bani

Buna ziua!
Conform Codului Muncii, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani doar la incetarea contractului de munca.
Dar daca acest CO nu s-a efectuat in ultimii 3 ani? Se pot compensa in bani zilele aferente acelui CO (3 ani cumulati)?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: cristina29 , utilizator 22:53, 22 Septembrie 2015
Da, se pot compensa in bani CO neefectuat in ultimii trei ani.
freeelis a scris:

Da, se pot compensa in bani CO neefectuat in ultimii trei ani.


Care este baza legala?
Art.146 alin.3 C.mun.
1. Din Codul muncii:

Art. 146
...
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

2. Da, dar tot numai la incetarea CIM.
Nu vad sa se fi sustinut altceva pana acum.

Alte discuții în legătură

Despre concediu de odihna getad getad Buna ziua! Va rog, sa-mi raspundeti (sunt 3 cazuri diferite): 1) anul acesta se poate lua concediul de odihna pt anii 2013 , 2014 , 2015 ? (datorita ... (vezi toată discuția)
Dreptul la plata zilelor de concediu odihna existente in contract in cazul demisie DELPH DELPH Buna Ziua, Doresc sa stiu in cazul in care mi-am incetat contractul de munca in 17 august 2015 dupa incheierea concediului de maternitate in care am ramas din ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca cu acordul partilor. cum ramane cu concediul de odihna neefectuat 25 de zile? roberto76 roberto76 Incetarea contractului de munca cu acordul partilor. Cum ramane cu concediul de odihna neefectuat 25 de zile? Imi vor fi platite? (vezi toată discuția)