avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate danielbr1

Activitate danielbr1

InsuranceLogistics a scris:

Da... multumesc...
Mai mult ca sigur o sa ne mai intalnim cu acest proiect... si sunt de parerea ca va fi necesara o astfel de reforma ...insa nu intr-un sistem corupt ca in momentul de fata.... si nici atat ca sa devina o sursa de venit a mafiotilor care a furat acesta tara....
Nu stiu ce gandesc unii... poate multi dintre noi nu au nimic de pierdut... eu unul, la varsta mea, in momentul in care am o sotie gravida acasa careia nu ii va reveni venituri deoarece a avut intrerupere pe cartea de munca..... ma gandeam cu groaza la aceasta lege.... si cred ca sunt multe alte cazuri....
Este inadmisibil ca intr-un sistem deja prost.... sistem plin de "spagari"... ca sa beneficiezi de servicii.... sa mai platim inca o data pentr asta.... Intai sa puna la punct actualul sistem iar apoi sa aplice minunata reforma...
Chiar in seara asta spuneau anumite persoane.... "sunt bolnav... si cu o pensie de 500 ron... daca mai apare o astfel de lege... nu am decat sa mor...".... macar lor sa le fie bine ... noua ne mai trebuie vre-o 20 de ani ca sa ne vedem copiii fericiti .....


Sistemul de sanatate actual nu asigura nici fericirea copiilor dvs nici aparintilor nostri si mai nici a noastra .
Ne confruntam cu totii cu o stare de confort de genul "este mai bine asa" . Suntem balcanici si probabil ca stim sa ne facem singuri viata grea din fata televizorului .
Cu respect
InsuranceLogistics a scris:

Cred ca aici se incheie toate discutiile contradictorii...
Va urez tuturor sa aveti multa "sanatate".
:offtopic:

Ne vedem la urmatoarele proiecte de lege in aceeasi formula !!!
UN an bun sa aveti !!
Multa sanatate pentru ca va este de folos !
InsuranceLogistics a scris:

Nu cred ca Donca lucreaza in acest moment in sistem MLM... la asta m-am referit .
Ceea ce a facut Astra sau fac si alte societati de asigurari ...... este "cat de cat mai corect " ... faceau asta la orice contract de asigurare facultativ .
Macar ei au fost sanctionati pentru nereguli ... si asta numai pentru faptul ca sunt autorizati sa vanda asigurari .
Daca Donca nu este autorizat in acest domeniu pe el cine il va sanctiona?





NU va suparati dar aveti informatii ca Donca vinde asigurari ?
Eu stiam ca doar formeaza si antreneaza echipe care vor face asta la momentul autorizarii .
InsuranceLogistics a scris:

In conditiile unei astfel de asigurari este cuprinsa notiunea de novatie.... practic este un precontract si le da libertatea de a emite asigurarea obligatorie la data la care legea va intra in vigoare, in baza adeziunii semnate initial.
Este totodata un mod de a se inscrie in "cursa" asigurarilor de sanatate deorece le trebuiesc un numar minim de adeziuni.
Alte societati obliga angajatii si agentii la semnarea unor astfel de adeziuni pentru a strange numarul minim.
Ceea ce fac ei mi se pare oricum ... cu mult mai corect... decat sa oferi bani contra unei adeziuni sau sa promiti ceva ce nu poti realiza mai tarziu....
Totul este cat se poate de simplu... se va vinde acea baza de date daca cel care strange adeziunile nu va fi autorizat sa emita asigurari.
Comert in toata regula.... ca la piata de zarzavaturi.... mai au sa ne puna la vanzare la kg.... asta am ajuns in tara asta.


Dragul meu domn cred ca ceeace fac aceste firme este mai corect decat ce fac medici de familie care strang de pe acum copii dupa buletinele de identitate (C.I) pentru a avea cat mai multe inscrieri . Ca vrem sau nu totul se vinde ...depinde cat de legal .
Cu respect
InsuranceLogistics a scris:

Domnule Daniel.... cu toata ca am deschis acest topic nu as vrea sa devina un subiect in contradictoriu.
Intradevar parerile sun pro si contra .... si cum ne pricepem noi mai bine (aici ma refer in general la romani) stim foarte bine sa stipulam astfel de oportunitati... se cunoaste doar ca suntem un popor din care s-au nascut mari talente si genii. Problema noastra generala este insa din punctul meu de vedere (sa ma scuze cei care se simt lezati) ca nu suntem altceva decat niste "infractori" pentru ca nu ne gandim decat la cum sa facem bani fara a misca un deget .... hai nu chiar asa.... fara a ne "misca" creierul care se opreste in momentul in care vede "bani, bani, bani".....
Destul de logic insa ... dar aceasta "RACOLARE" in ideea in care sunt "vandute" doar iluzii in lipsa unei LEGI... mi se pare destul de aberanta... cu atat mai mult cu cat acei "lectori" de la cursuri promit incheierea unor astfel de asigurari si obtinerea unui cod RAF.
Intrebarea mea este: Cati din cei 80.000, sau cati sunt acum, au un cod RAF in acest moment sau pentru cati s-au facut demersuri in acest sens?
Daca imi raspundeti la aceasta atunci va raspund si eu la afirmatia " este greu daca te sperie cand trebuie sa faci munca " .... oare la ce "munca" va referiti....
Oare nu este normal ca aceasta dezinformare sau mai bine spus pacaleala care duce la toata aceasta "RACOLARE" numai ca un smecher sa se umple iarasi de bani (numai la noi inca mai credem in vise) .... chiar de banii acelor amarati care spera sa castige ceva cinstit.... sa fie tratata similar "traficului de persoane" sau al "proxenetismului"?
Normal ca nuuuuuu.... or sa spuna multi ..... eu zic ca 20 de ani la "mititica" ar mai scapa tara asta de atata "smechereala".
Partea cea mai stupida mi se pare faptul ca tocmai alesii nostri care ar trebui sa mediatizeze acest lucru ... nu o fac.... si astfel se ajunge la o dezinformare totala.... in momentul in care o fac...de obicei este prea tarziu.



Este bizar un lucru si anume atunci auzim ca se castiga bani undeva toti da-m navala dupa care in loc sa facem munca ce se cere , la munca legala ma refer , intrebam vecini daca este bine sa o facem sau ne plangem ca este "RACOLARE "
Iarta-ma dar atunci cand ai intrat in aceasta afacere nu ai intrat sa te retragi ci sa castigi bani cinstiti (cred eu ) sau cum spun unii bani de buzunar
Eu cred ca trebuie sa te intorci la momentul cand ai luat decizia sa faci afacerea si sa faci munca .
Succes






Domnul meu pentru ca nu vreau sa intru in polemica cu dvs sau sa ies din aceasta tema va spun doar ca treaba este legala si mai jos vin cu un pasaj din lege:
"Ordin nr. 17/2011

pentru modificarea şi completarea Normelor privind autorizarea brokerilor de asigurare şi/sau de reasigurare, precum şi condiţiile de menţinere a acesteia, puse în aplicare prin
Ordinul preşedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor nr. 15/2010

(Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 6 din 04/01/2012).

preşedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor emite următorul ordin:


11. La articolul 15, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Este permisă vânzarea produselor de asigurare prin reţele (multilevel marketing) ca o formă a vânzării directe prin care produsele de asigurare sunt oferite potenţialilor asiguraţi/asiguraţilor prin intermediul asistenţilor în brokeraj şi/sau al personalului propriu, care primesc un comision de la un broker de asigurare/reasigurare pentru vânzările proprii ale acestuia."

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for... "


probabil ca dvs ati auzit de MLM (multilevel marketing) si daca asociati "traficul de persoane "sau "proxenetismul "cu asta atunci nu vorbim de acelasi lucru .Codul RAF se obtine la momentul cand Legea Sanatatii este aprobata .Va multumesc pentru timpul acordat si sper sa fiu inteles in sensul corect si sa nu mai dau ocazia unor polemici in baza postarilor mele.
Cu stima si respect
Alinaaly a scris:

Dar exista vreo cale de a iesi din aceasta "afacere"si de a primi banii inapoi?Ca nici eu nu am stiut ce fel de firma e salve si din pacate am crezut!Daca stie cineva o modalitate de a iesi din aceasta "afacere" v-as fi recunoscatoare!


Este bizar un lucru si anume atunci auzim ca se castiga bani undeva toti da-m navala dupa care in loc sa facem munca ce se cere , la munca legala ma refer , intrebam vecini daca este bine sa o facem sau ne plangem ca este "RACOLARE "
Iarta-ma dar atunci cand ai intrat in aceasta afacere nu ai intrat sa te retragi ci sa castigi bani cinstiti (cred eu ) sau cum spun unii bani de buzunar
Eu cred ca trebuie sa te intorci la momentul cand ai luat decizia sa faci afacerea si sa faci munca .
Succes
alyendesign a scris:

Bravo....:( ... si eu sunt unul dintre acei 80.000 . M-am inscris pentru ca am crezut ca am sa obtin codul alocat de CSA pentru a lucra in domeniu. Abia apoi am inteles despre ce este vb si ca nu am sa pot emite vreodata asigurari doar prin semnarea adeziunii si acel curs..... jalnic.... gen Delfin. Vroiam sa muncesc pentru un venit in plus .... nu sa racolez alti oameni. Prefer sa fac cursuri autorizate si sa muncesc cinstit nu asa.


Dragul meu ,
pretentiile pe care le emiti aici sunt intradevar jalnice . Cei la care te-ai inscris aceea trebuie sa obtina codul alocat de CSA . Mai mult decat atat poate te impresioneaza cand auzi ca se castiga bani dar este greu daca te sperie cand trebuie sa faci munca . Imi pare rau ca ai ajuns sa crezi ca muncind ca la servici vei castiga mai multi bani si daca se poate cu mai putina munca si mai bine
Iti respect opinia desi nu sunt de acord cu ea
Răspuns la discuția contract de munca , demisie
Va multumesc
O seara buna
buna seara ,
Am nevoie urgent de informatii vizavi de urmatoarea problema ;
am demisionat de la actualul loc de munca pentru a incepe activitatea la alta societate odata cu incheierea preavizului .Societatea de unde plec imi propune sa lucrez si pentru ei cu jumatate de norma ( 4 ore ) pana la sfarsitul anului . Acestia imi propun ca la incheierea preavizului sa facem un contract pe 4 ore pana la sfarsitul anului dar imi spun ca imi vor fi afectate numarul dezile de concediu pe care le mai am de luat ( din 23 de zile mai aveam de luat 12 zile ). Mentionez ca la incheierea incheierea preavizului ma voi angaja la o alta societate cu un program de norma intreaga (8 ore ) Intrebarile mele ar fi
1 Este legal sa lucrez cu 2 contracte de munca in acelasi timp , unu cu norma intreaga celalalt cu jumatate de norma ?
2 In ce masura imi este afectat numarul de zile de concediu si daca pot sa le iau in timpul perioadei de preaviz ?
Va multumesc anticipat
multumesc pentru raspuns !