avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate Salut2060Salut

Activitate Salut2060Salut

In urma achizitionarii actelor am descoperit ca suntem veri de al doilea si nu asa cum stiam nepoata de var de al doilea. Verificabil. In aceasta situatie in ce masura ii pot mosteni?
Mai am nevoie de un cerificat de nastere si unul de deces. Certificatul de nastere este din 1870, pe care l-am solicitat la arhivele statului vaslui si
Primind un raspuns negativ. Cel de deces este din 1921, l-am solicitat la primaria comunei si am primit acelasi raspuns negativ. Mentionez ca am solicitat inclusiv actul de inhumare si registrul cu cei decedati in acea perioada. Nu mai exista. In aceasta situatie ce pot sa fac? Va rog dati-mi un raspuns.
Pot cere de la notar un act de acceptare a succesiunii indiferent de gradul de rudenie? Mentionez ca utilizez terenul rudei decedate, fara sa existe alti mostenitor mai apropiatii. Sunt cu plata impozitului la zi si doresc sa nu treaca altii peste mine fara sa fiu informat. Multumesc


Unde mai pot cauta acte de stare civila intre anii 1870 - 1935 daca la Primarie, Stare Civila si Arhivele Statului nu le gasesc? Mentionez ca am fost si la Biserica sateasca si nu le gasesc.
In aceasta situatie ce fac? Tin sa mentionez ca am fost atat la avocati cat si notari si mi-au spus verbal ca am vocatie succesorala, dar imi trebuie acte pe care trebuie sa le procur singur. Am ajuns sa recuperez 90% din ele (acte) si am fost din nou la ei. Acum spun ca nu am vocatie si sa renunt. Nu mai spun cati bani si timp am pierdut. Acest var de al 2lea al tatalui meu a decedat fara urmasi. De la deces a trecut mai bine de 10 ani si nu a fost dezbatuta mostenirea si nici nu au fost platite taxele la primarie. Dintre rudele comune eu sunt cea mai apropiata. De cativa ani m-am interesat de bunuri si am inceput sa platesc impozitele.
Intrebare. Daca nu am vocatie ,nu mi se poate da o imputernicire notariala prin care pot administra bunurile (terenurile) pana cand o aparea cineva cu vocatie. Caz in care sa fiu atentionata si eventual sa imi recuperez banii? Multumesc
Ce grad de rudenie exista intre mine si varul de al 2-lea al tatalui meu? Am intrebat diversi avocati si notari si raspunsurile difera. Unii dintre acestia sustin ca a-si fi de gradul 4, altii de 5 si respectiv 8. Nu stiu ce sa mai cred. Ma intereseaza in vederea dezbaterii unei mosteniri. Multumesc.