avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate marrona

Activitate marrona

Tot eu si cu aceeasi problema... se pare ca raspunsurile date de dvoastra (desi foarte logice si corecte din punctul meu de vedere) nu m-au ajutat foarte mult... juristii institutului sustin ca acel act aditional este cat se poate de legal si ca in acest caz, Codul Muncii nu are nici o valoare (reminder - ma refer la faptul ca in actul aditional se specifica faptul ca trebuie sa platesc suma integrala, iar eu, cf. art. 195, alin. 3 din Codul Muncii, vreau sa platesc proportional cu perioada ramasa nelucrata). Sincer, sunt intr-un impas teribil... stau cu o sesizare pt. ITM pregatita si ma intreb daca sa o depun sau nu. E clar ca se va ajunge in instanta, dar nu stiu daca sa fiu eu cea care initiez actiunea (din motive financiare, desigur) sau sa ii las pe ei sa ma actioneze in instanta. Ca om care nu a avut in viata lui de a face cu justitia, sub nicio forma, aplec si eu urechea la parerile unora, cum ca, daca ii las pe ei sa actioneze primii, cauza mea e deja pierduta... Dvoastra ce ziceti? (pareri avizate, desigur, altfel nu intrebam pe acest forum :) )
Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.
Intre timp am reusit sa ajung la o semi intelegere cu fostul angajatorul... adica a renuntat la delegatiile de serviciu, cum era si normal, a ramas de plata doar trainingul pentru care am semnat actul aditional. Singura mea problema acum este ca angajatorul nu este de acord sa platesc proportional cu perioada ramasa nelucrata, ci imi spune ca, in actul aditional fiind stipulat "plata integrala", va trebui sa platesc toata suma. Degeaba am adus eu in apararea mea codul muncii, mi s-a spus ca acest act aditional este mai tare decat codul muncii.
Acum intrebarea mea este: e adevarat? Chiar asa sa fie?

Va multumesc pentru rabdare si raspunsuri :).
Multumesc pentru raspunsul promt.

Am citit cu foarte mare atentie, de altfel, am angajamentul din 2004 in fata (pe cel din 2005 nu il am, dar, din cate am reusit sa zaresc astazi, pare la fel, cu exceptia celor 10000 E). Punctul 1 din angajament se refera la "angajamentul de neconcurenta", punctul 2 la "angajamentul de confidentialitate", si exista si un punct 3, "Pregatirea profesionala", in temeiul caruia mi se imputa deplasarile in strainatate.
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Recunosc ca acest subiect nu este nou pe forum, dar raspunsurile date nu m-au multumit total.
Situatia este destul de complicata... o iau cronologic:
- Am lucrat la Institutul X timp de aproape 6 ani, din 2001 pana azi, cand, dupa 15 zile de preaviz in urma demisiei, contractul meu de munca a incetat (desi eu nu am nici un fel de decizie in acest sens).
- In 2004 am semnat un angajament de confidentialitate si neconcurenta, care prevedea, printre altele, ca in urma efectuarii unui training, sunt obligata sa raman 2 ani in institut, altfel voi suporta contravaloarea cheltuielilor ocazionate.
- in ianuarie 2005 am participat la un training in strainatate, si am semnat un act aditional care ma obliga la 5 ani in institut, sau altfel voi plati integral contravaloarea trainingului (mentionez ca acest act aditional are doar un numar, dar nu este datat.... De asemenea, desi ar fi trebuit sa primesc un exemplar in original, nu mi s-a dat... am reusit sa fac rost de o copie dupa un an si dupa multiple cereri adresate conducerii)
- se pare ca tot in 2005 am mai semnat un nou angajament de confidentialitate si neconcurenta, la care, de data aceasta, era stipulata suma de 10000 E in cazul in care plec mai devreme de 2 ani de la terminarea unei instruiri. Zic se pare pentru ca sincer eu nu imi aduc aminte sa-l fi semnat, dar...e semnatura mea... si acest angajament nu are nici un fel de data, nici un fel de numar de inregistrare. Plus ca eu nu am acest act, l-am vazut in dosarul meu, dar conducerea refuza sa-mi dea macar o copie.
- in perioada de activitate am efectuat mai multe deplasari in strainatate... NU au fost traininguri... au fost pur si simplu participari la expozitii internationale pe profilul institutului... institutul a avut stand, am stat la stand, am dat carti de vizita, relatii posibililor clienti...in fine, cam ce se face la un targ...
- in august 2007 mi-am depus demisia... ma pregateam sa platesc o suma relativ normala, pentru trainingul pentru care am semnat actul aditional, proportional cu cei 2 ani jumate lucrati... surpriza a fost mare, deoarece mi s-a prezentat spre plata o suma imensa... mi-au trecut toate deplasarile in strainatate ca fiind traininguri... iar acestea, zic ei, intra sub incidenta celor 2 angajamente de confidentialitate / neconcurenta.
- refuza sa-mi semneze fisa de lichidare, preavizul meu a expirat, iar ei nu mi-au dat nici o decizie de incetare a activitatii.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit acest mesaj. :)